HASTA HÜCRELER YOK OLACAK

AFP

Avustralyalı ve İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmada, hasta hücreleri öldürebilen bir protein  bulundu.

 


Avustralyalı ve İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırma, “perforin”  adlı proteinin anormal hücreleri hedef aldığını ve öldürücü enzimlerin geçişini  sağlamak için hücre zarında boşluk yarattığını gösterdi.

Araştırmacılar, 10 yıl süren araştırma sonunda perforinin "vücudun  temizlik silahı" olduğunu, bu protein olmadan bağışıklık sisteminin bu hücreleri  temizleyemeyeceğini saptadı.

Özel mikroskoplarla perforinin yapısı ve işlevini inceleme imkanı bulan  bilim adamları, fareler üzerinde yapılan araştırmada, bu proteinin eksikliği ile  lösemi ve kötü huylu hücrelerin artması arasında bağlantı olduğunu gördü.

Perforinin yapısının listeriya ya da şarbon hastalığına neden olan  bakterilerin zehrine benzer olduğunu da tespit eden bilim adamları, vücudun  hastalıklardan "ders çıkararak" savunma taktikleri geliştiriyor olabileceğine  dikkati çekti.

Bir sonraki adımda proteinin işlevinin artık bilinmesi sayesinde bilim  adamları, perforinin kanser, sıtma ve şeker hastalığıyla mücadele için nasıl  kullanılacağını araştıracak.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Nisan 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.