HASTA YAKINLARINA ŞEFKAT

A.A

Tedavi gören hasta yakınlarının hastanede çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla Şevkat Evi projesi hazırlandı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde uzun süreli yatarak tedavi gören hasta yakınlarının hastanede barınma ve çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla “Şevkat Evi” projesi hazırlandığı bildirildi.

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof.Dr. Mustafa Sünbül,  hazırladıkları projenin Türkiye'de örnek bir proje olduğunu söyledi.

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin bir bölge hastanesi olduğunu, bu nedenle de hedeflerinin yüksek olduğunu belirten Sünbül, hazırladıkları projeyle ilgili şu bulgileri verdi:

"OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Türkiye'nin önemli bölge hastanelerinden biridir. Bu nedenle hastanemize Samsun'un yanı sıra Ordu, Giresun, Amasya, Sinop, Çorum ve Tokat gibi bölge illerinden hasta gelmektedir. 975 yatak kapasiteli hastanemizde yılda 50 binin üzerinde kişi yatarak tedavi görüyor. Bu hastaların yakınları da sürekli başlarında kalıyor. Çoğunluğu koridorlarda, sedyelerde sabahlıyor. Yatan hastaların yakınları daha çok perişan oluyor. Bu nedenle biz de 'Şefkat Evi Projesi' hazırladık. Proje kapsamında 250 metrekarelik bir alanda erkek ve bayanlar için ayrı barınma yerleri hazırlayacağız."

Hasta yakınları için burada çamaşırhane, mutfak ve banyoların yer alacağını anlatan Sünbül, "İnsanlar burada dinlenebilecek, gerekirse uyuyabilecek. Hastanenin bitişiğindeki bir alanda olacağı için de gerekli durumlarda hemen hastalarının yanına gidebilecekler. Hasta yakınlarının hastalarını beklerken sıkıntı çekmesini istemiyoruz" dedi.

Sünbül, projeyle ilgili çalışmalara en kısa süre içinde başlayacaklarını da belirterek, bu anlamda hasta yakınlarının sıkıntılarının bir an önce çözüme kavuşturma çabası içinde olduklarını söyledi.

Şevkat Evi'nde kalacak hasta yakınlarının çok düşük bir ücretle söz konusu hizmetlerden faydalanabileceğini de kaydeden Sünbül, "Amacımız, burada ticari kazanç sağlamak değildir. İnsanların sıkıntılarını gidermek, daha sağlıklı ve rahat bir ortamda hastalarıyla ilgilenmelerini sağlamaktır" diye konuştu.

Sünbül, altyapı çalışmalarının tamamlandığı projeye hayırseverlerden katkı bekledikleri sözlerine ekledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.