Hastalığı yüzünden 90 yaşında gözüküyor

Magali Gonzalez Sierra son derecede hızlı yaşlanmasına sebep olan bir genetik hastalıkla doğdu. Magali bu hastalığa sahip olan dünya üzerindeki sayılı kişilerden. 15 yaşındaki genç kız 90 yaşında gibi gözüküyor.

HER GENÇ KIZ GİBİ

Kolombiya'da yaşayan Magali Gonzalez Sierra halk arasında erken yaşlanma hastalığı olarakta bilinen 'Progeria' dan muzdarip bir genç kız. Magali bu hastalığı yüzünden 90 yaşında gibi gözüksede diğer genç kızlar gibi müzik dinlemeyi, makyaj yapmayı, dikkatleri üzerine toplamayı çok seviyor.

PROGERİA (YAŞLILIK HASTALIĞI) NEDİR?

Halk dilinde erken yaşlanma hastalığı olarak bilinen progeria genellikle çocuklarda görülür. Bir mutasyon sonucu oluşan hastalığın tedavisi henüz bulunamadı. Hastalığın belirtilerinde; saçlar dökülür, kafa derisinin üzerinde damarlar görünmeye başlar, diş etleri zayıflar ve dişlerde çürük oluşur, büyüme durur, duruş bozulur, dışarıdan verilen hormon takviyeleri sonuç vermez. 8 milyonda bir görülen bu hastalık için çalışmalar insanın yaşam süresinin uzatılması yönünde yapılıyor.

DOKTORLARI YANILTTI

Doktorlar tarafından Magali Gonzales Sierra'nın 13 yaşına geldiğinde ölmesi bekleniyordu. Ancak genç kız cumartesi günü 15.yaşına girdi. Sierra'nın ailesi 'quinceanera' adı verilen Güney Amerika'da her 15 yaşına basan genç kız için yapılan bir parti düzenledi. Bu parti sayesinde Magali kendini gerçek bir prenses gibi hissetti.

DAILY NEWS


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:21 Ocak 2016Yayınlanma Tarihi:19 Ocak 2016