HASTALIK HASTASI İNSANLAR

NP Grup

Psikiyatri hastalıkları içerisinde 'Hastalık Hastalığı' olarak tanımlanan elinde röntgen ve MR sonuçları ile doktor doktor dolaşan hastaların yaşadığı durumun uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Ruh sağlığı ve hastalıkları spektrumu içerisinde Hipokondriyazis olarak bilinen 'Hastalık Hastalığı' nedir? İlk belirtilerini ne zaman verir? Bu kişilerin temel davranışları nelerdir? Eşlik eden psikiyatrik hastalıklar nasıl fark edilir? Bu kişilerin beden algılama durumlarındaki bozukluk nasıl giderilebilir? Bu hastalıklar bazı travmatik yaşantılar sonrasında mı ortaya çıkar? Fiziki hastalık şikayetlerinin altında yatan temel sebepler nelerdir gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Hekimleri beğenmeyen, kendisinin daha iyi bildiğini düşünen ve hekimi sorgulayan hastane hastane dolaşarak ömrünü buralarda harcayan, konulan teşhise güvenmeyen bu kişilerin hastalıklarının altında ilgi ve sevgi odağı olmak gibi talepler yer alıyor mu? Yıpratıcı ve bıktırıcı bu hastalık nasıl bir seyir izler gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan  ve NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nde Uzman Psikolog Sinem Öztep olacaklar.

Hastalık hastalığı, kimlerde görülür, genetik yatkınlık var mıdır? Tedavisinde ilaç etkili midir? Psikoterapi hastaya ne sağlar? Yakınmalar nasıl giderilir? gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; Psychopathology dergisince yayınlanan bir araştırma sonucunu yorumlayacak. Buna göre internet üzerinden yapılan ankete katılan bin 319 kişinin, interneti ne kadar süre ve hangi amaçlarla kullandıklarına yönelik soruların yanı sıra, deneklerin depresyonda olup olmadıkları araştırıldı. Deneklerin yüzde 1,2'sinin "internet bağımlısı" olduğu belirlenen araştırmada bunların çoğunun depresyonda olduğunun ortaya çıkmasını İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.