HASTALIK UYARISI

DHA

Kurban Bayramı'nda kaçak yollarla Türkiye'ye sokulacak koyunlar konusunda hastalık riskine karşı uyarılar…

İzmir İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu üyesi, aynı zamanda İzmir Veteriner Hekimler Odası Genel Sekreteri Hidayet Petin, Kurban Bayramı'nda kaçak yollarla Türkiye'ye sokulacak koyunlar konusunda hastalık riskine karşı uyarılarda bulundu.

Petin, İzmir ve çevresinde son 30 yıl görülmediği halde ancak son 3 yılda giderek artan ‘çiçek' ve ‘mavi dil' hastağına dikkat çekti. Kurban bayramının yaklaştığını hatırlatan Petin, Ortadoğu ülkelerindeki koyunlarının kaçak yolla ülkemize getirilmesinin önüne geçilmesini isteyerek şöyle dedi:

"Kaçak sokulacak koyunlarla beraberinde yurdumuza girecek hastalıkları bayramda kim nasıl denetleyecek? Kurban kesim yerlerinde, hayvan pazarlarında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı nasıl önlem alacak? İthalat daima en kolay yoldur. Kaçakçılığın koyun eti sorumuzu çözeceği düşüncesi son derece riskli ve yanlıştır."

İzmir Veteriner Hekimler Odası Genel Sekreteri Hidayet Petin, 1980'li yıllara kadar Türkiye'de kişi başına 1 koyun düştüğünü, ancak 2009 yılında bu rakamın 3 kişiye 1 koyuna indiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Ortadoğu'ya koyun satarken şimdi aynı yerlerden koyun satın alma durumundayız. 1980'lerden sonra bu inişin sebepleri arasında terör olayları en önemli rolü oynamaktadır. Ancak devamlı değiştirilen tarım poltikaları, tutarsız uygulamalar, desteklerin yetersizliği, tüm bu iniş çıkışlar, yetiştiriciyi perişan durumda bırakmıştır. 2008 yılında kilosu 7 TL olan kuzu eti fiyatı bugün 17 TL düzeyine gelmiştir. Perakende satış fiatı ise 25-30 TL'ye dayanmıştır. Tüketici artan ekonomik sıkıntılar, yükselen fiyatlar nedeniyle kuzu eti alamaz durumdadır."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.