Hava kirliliği hafızayı olumsuz etkiliyor

Zihinlerini mümkün olduğu kadar uzun bir süre sağlıklı tutmak isteyen yaşlılar için temiz hava öneriliyor. Çünkü ince toza bağlı hava kirliliğinin zararlı etkileri yaşlılara daha çok zarar veriyor.

Zihinlerini mümkün olduğu kadar uzun bir süre sağlıklı tutmak isteyen yaşlılar için temiz hava öneriliyor. Çünkü ince toza bağlı hava kirliliğinin zararlı etkileri yaşlılara daha çok zarar veriyor.

Amerikan Gerontoloji Birliği’nin San Diego’da gerçekleştirilen konferansında konuşan bilim insanları, son analizlerin ince toz parçacıklarının beyin yetisi üzerinde de etkili olduğunu kanıtladığını söylediler. Hava kirliliği yaşlılarda yüksek tansiyon ve solunum yolları hastalıkları hatta erken ölümle bile ilişkilendirilmekte. Ve özel hava kirliliğinin beyin sağlığı ve işlevleri üzerinde olumsuz etki yaptığıyla ilgili kanıtlar da çoğalıyor (Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden Jennifer Ailshire). Ailshire araştırma çerçevesinde yaşı en az altmış olan geniş kapsamlı bir sağlık araştırmasına katılan yaklaşık 10.000 kadın ve erkeğin verilerini incelemiş.

ZİHNİNİZİ GELİŞTİRİN!

Katılımcıların bellek durumu standart testlerle belirlendikten sonra araştırmacılar, bireysel verileri çevre bakanlığının her katılımcılının yaşadığı bölgeye göre açıkladığı ortalama ince toz değerleriyle karşılaştırmış. Bu şekilde elde edilen sonuçlara göre ince tozun yoğun olarak bulunduğu yerlerde yaşayan yaşlıların beyin yetileri daha zayıf. Yoğun ince toz bilişsel yetilerin daha fazla zayıflamasına yol açmış. Bu bağlantı yaş, etnik durum, sigara içme alışkanlığı, solunum ve yüksek tansiyon sorunları gibi diğer etken faktörlerin de dikkate alınması halinde bile kalıcılığını koruyor. Araştırılan bölgelerdeki ince toz oranı bir metreküpte 4,1-20,7 mikrogram arasında değişiyordu. Ve on mikrogramlık bir artışta zihinsel yeti zayıflamaya başlıyor ki bu gerileme üç yıllık yaşlanmaya denk geliyor. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:30 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:05 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.