HAVASIZLIK HASTALIK NEDENİ

DHA

Pazartesi günleri işe başlarken nefes darlığı, halsizlik ve ateş yükselmesinden şikayet ediyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun.

Bursa Mesleksel Akciğer Hastalıkları Enstitüsü Başkanı Prof.Dr. Nihat Özyardımcı, pazartesi günleri işe başlarken nefes darlığı, halsizlik ve ateş yükselmesinden şikayet edenlerin ‘Pazartesi hastalığı’ olarak bilinen mesleksel astım hastalığına yakalanmış olabileceğini söyledi. Prof.Dr. Özyardımcı, işyerlerinde verimin düşmesine neden olan pazartesi hastalığına, işyerlerinin iyi havalandırılmamış olmasının neden olduğunu belirtti.

Prof.Dr. Nihat Özyardımcı, “Haftanın ilk günü şiddetli şekilde kendisini gösteren, hafta sonuna doğru azalan bu genel belirtilere öksürük, göğüste hırıltı ve yanma, nefes almada zorluk eklenebilir. Hafta sonu tatilinde kaybolan bu şikayetler pazartesi günü işe gelindiğinde tekrar başlar. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde ileriki dönemlerde hastada kalp damar hastalıkları da kendisini gösterir” dedi.
Pazartesi hastalığından korunmak için işyerlerinin iyi havalandırılması ve çalışma esnasında maske takılması gerektiğini kaydeden Prof.Dr. Nihat Özyardımcı, solunum fonksiyon testleri ile pazartesi hastalığının kolayca teşhis edilebileceğini söyledi.

ASTIM MERKEZİ

Bursa Mesleksel Akciğer Hastalıkları Merkezi’ni tanıtan Prof.Dr. Nihat Özyardımcı, Bursa Verem Savaş Derneği tarafından yaptırılan Astım Merkezi’nin de nisan ayı sonunda hizmete gireceğini kaydetti. Prof.Dr. Özyardımcı, bol oksijen ve temiz havası nedeniyle nefes darlığı çekenlerin Güney Marmara’da Mudanya, Güzelyalı ve Kurşunlu yöresini tercih ettiklerini dile getirdi. Prof.Dr. Nihat Özyardımcı, “Bursa Verem Savaş Derneği’nin 20 dairelik Astım Merkezi bu konuda büyük bir ihtiyaca cevap verecek” diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.