HAVUCU BOL TÜKETİN!

HAVUCU BOL TÜKETİN!AFP

Aşırı kilolu ve obez çocukların daha çok meyve ve sebze tüketmeleri gerekiyor.

Newcastle Üniversitesi`nden Diyetisyen Dr Tracy Burrows ve meslektaşlarının Journal Obesity dergisinde yer alan araştırmasına göre, havuçtaki betakaroten gibi hasarlı hücreleri tamir eden karotenoidler, meyve ve sebze gibi besinlerde bulunuyor.

Yetişkinlerde yapılan araştırmalarda, yetişkinlerin kanında hastalık seviyesini düşüren yüksek düzeyde karotenoid bulunduğu belirtiliyor. Burrow ve meslektaşları ise yaklaşık 100 çocuğun kanındaki karotenoid seviyesini inceledi. Meyve ve sebzelerin insan beslenmesinde en büyük karotenoid kaynağı olduğunu söyleyen Burrow, `Kan dolaşımındaki miktarını ölçebilirsek, meyve ve sebzelerin alımlarını da ölçebiliriz. Çocuklar başka bir kaynaktan karotenoid alamazlar` dedi.

Araştırmacılar, yaptıkları ankette ailelere son 6 ayda çocuklarının ne sıklıkta meyve ve sebze yediğini sordular. Daha fazla meyve ve sebze yiyen çocukların kanlarındaki karotenoid oranının fazla olduğunu gördüler.

Araştırmacılar, aynı zamanda çocukları ağırlıklarına göre obez, aşırı kilolu ve sağlıklı kiloya sahip şeklinde 3 gruba ayırdılar. Onları şaşırtan, aynı miktarlarda sebze tüketen aşırı kilolu çocukların sağlıklı kiloya sahip olan çocuklara oranla kanlarındaki karotenoid seviyesinin daha az olduğu görüldü. Hatta karotenoid miktarının obez çocuklarda çok daha az olduğu dikkat çekti.Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.