'HAYALET HASTANE' NİHAYET AÇILIYOR

'HAYALET HASTANE' NİHAYET AÇILIYORDHA

İzmir'de, 1995 yılında temeli atılan ve yeterli ödenek ayrılmaması nedeniyle bir türlü bitirilemediği için adı 'hayalet hastane'ye çıkan 125 yataklı Buca Kadın Doğum Hastanesi ve Çocuk Bakımevi, nihayet açılıyor.

Başhekimi atanan hastanenin Ocak 2009'da geçici kabulünü yapacaklarını belirten İl Sağlık Müdürü Mehmet özkan, "Hastaneyi eksiksiz açmak istiyoruz. Yeni yılın en geç ilk altı ayı içinde açmayı planlıyoruz" dedi.

Buca'ya Kadın Doğum Hastanesi ve Çocuk Bakımevi'nin yapılmasına 1991 yılında karar verildi, projelendirildi. 1995'te ihale edildi, 200 milyar lira (200 bin YTL) harcanarak 31 Ekim 1998 tarihinde bitirilmesi planlandı. Kuruçeşme'de temeli atılan hastanenin inşaatına 165 milyar lira (165 bin YTL) ödenek çıkarıldı. Para bitti, inşaat durdu. Projelendirildikten sonra 5 yıllık dönemin sona ermesi üzerine hastane binası için 1996'da yeniden planlama yapıldı ama yeterli ödenek gelmeyince inşaat tamamlanamadı.

12 BAKAN ESKİTTİ

Yıllarca ilgisizliğin kurbanı olan hastane projelendirildiği yıldan itibaren sırasıyla Sağlık Bakanı olan Halil Şıvgın, Dr. Yaşar Eryılmaz, Dr. Yıldırım Aktuna, Rıfat Serdaroğlu, Kazım Dinç, Dr. Doğan Baran, Nafiz Kurt, Doç. Dr. İsmail Karakuyu, Dr. Halil İbrahim Özsoy, Dr. Mustafa Güven ve Doç. Dr. Osman Durmuş'un dönemlerini gördü. Prof. Dr. Recep Akdağ'ın döneminde de yine ilgisiz kalınan hastane için ilk kez geçen mart ayında ciddi bir adım atıldı. Kabası yüzde 80-90 tamamlanmış binanın bitirilmesi için ikmal ihalesi yapıldı. 3.5 milyon YTL ödenek çıktı. 13 yıl önceki projede otomasyon, çağrı, tam sterilizasyon sistemleri gibi sistemler yer almadığı için yeni projeye bunlar eklendi. İki olan ameliyathane sayısı 5'e çıkarıldı. Proje bugünün koşullarına göre değişimden geçirildi, yarı steril yerine tam steril malzemeler kullanıldı.

İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, önümüzdeki ay içinde hastanenin geçici kabulunü yapmayı, yeni yılın ilk 6 ayı içinde de eksiksiz olarak hizmete açmayı planladıklarını belirtti. Özkan şöyle konuştu:

"Geçici kabulden sonra mefruşat işleri başlayacak. Hastanenin hekim ve yardımcı sağlık çalışanı kadroları oluşturulacak. Bu kadroları İzmir'deki kadrolardan karşılayacağız. Bazıları için de Bakanlığımızdan talep edeceğiz. Bu hastanemizin yanısıra 30 yataklı Dikili Devlet Hastanesi'ni de aynı süreçte hizmete açmayı planlıyoruz. Kemalpaşa'daki 50 yataklı devlet hastanemizi de yaza kadar açabileceğimizi düşünüyoruz."

BAŞHEKİM YUSUF KURTULMUŞ

125 yataklı Buca Kadın Doğum Hastanesi ve Çocuk Bakımevi'nin başhekimliğine Uzm. Dr. Yusuf Kurtulmuş atandı. Üç yıl Hıfzısıhha Bölge Enstitüsü'nün Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Dr. Kurtulmuş, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ne başhekim yardımcısı olarak atanmış, buradaki kısa görevinden sonra Prof. Dr. Mine Sükan'ın görevden alınması üzerine Çeşme Alper Çizgenakat Devlet Hastanesi Başhekimliği'ne atanmıştı. Dr. Sükan'ın yargı kararıyla göreve dönmesi üzerine boşta kalan Dr. Kurtulmuş bu kez Buca'da yeni açılacak hastaneye kurucu başhekim olarak atandı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.