HAYAT KARARTAN AĞRIYA ÇÖZÜM

A.A

Kadınların büyük bölümünün hayatını karartan, göbek altındaki bölgede uzun süre geçmeyen pelvik ağrıya çare bulundu.


Kadınların büyük bölümünün  hayatını karartan, göbek altındaki bölgede uzun süre geçmeyen “pelvik ağrı”nın  tedavisinde, yeni yaklaşımlardan biri olan “Luna Yöntemi” ile “yüz güldürücü”  sonuçlar alındığı bildirildi.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil,  basit gibi görülen ağrıların kimi zaman son derece kompleks olabildiğini ve  tedavilerinde güçlük çekilebildiğini söyledi.

Kadınların çok büyük bölümünde, göbek altındaki bölgede görülen ve uzun  süre geçmeyen “pelvik ağrı”nın da bu tür ağrılardan olduğunu kaydeden İtil,  bunun hem yakınması olan kadınları, hem de pelvik ağrıyı tedavi etmeye çalışan  hekimleri son derece yorduğunu anlattı.

Pelvik ağrı gibi geçmeyen ağrıların şiddetinin ve süresinin değiştiğini  ifade eden İtil, şunlara dikkati çekti:

“Kronik pelvik ağrı, tedavi gerektiren ve fonksiyonel yetersizliğe neden  olan, en az 6 ay süren göbek altındaki ağrıdır. Kadın hastalıkları hekimlerine  başvuruların yüzde 10'u bu nedenledir. Bu ağrının jinekolojik, ürolojik,  gastrointestinal (bağırsak sistemi), kas ve iskelet sisteminden kaynaklanan ya da  sinirsel nedenleri olabilir. Bu hastalıklarla ilgili ayırıcı tanı gerekir.  Hastalığın nedenlerini araştırırken bu branşlardan destek alınmalıdır.”

Daha çok sağ veya sol kasık bölgesi, göbek altı ve karnın iç kısımlarında  hissedilen pelvik ağrının, 18-50 yaş arasındaki kadınlarda yüzde 14-25 oranında  görüldüğünü bildiren İtil, hastaların yüzde 35'inde herhangi bir bulguya  rastlanmadığını, yüzde 33'ünün endometriyozis, yüzde 24'ünün ise yapışıklıklardan  kaynaklandığının saptandığını bildirdi.

Kronik pelvik ağrısı olan hastaların yüzde 53'ünün ağrı kesiciye ihtiyaç  duyduğunu, yüzde 50'sinin doktorun ilgi ve tedavisinden tatmin olmadığını, yüzde  43'ünde hayat kalitesinin düştüğünü, yüzde 35'inin ise psikolojisinin bozulduğunu  ifade eden İtil, “Pelvik ağrı, kadınların cinsel yaşamını da olumsuz etkiler”  dedi.
        
“YENİ TEDAVİ YÜZ GÜLDÜRÜYOR”


Pelvik ağrının tedavisinde çeşitli ilaçların, ağrı kesicilerin  kullanıldığını, hatta akupunkturun bile denendiğini anlatan İtil, “Şimdilerde  ise bu ağrının tedavisinde 'LUNA' adı verilen yöntem uygulanıyor” diye konuştu.

Tedavide yüz güldürücü sonuçlar alınan yöntemin Antalya'da bugün başlayan  ve 23 Mayısa kadar devam edecek Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği'nin 8'inci  Ulusal Kongresi'nde de daha geniş yönleriyle ele alınacağını açıklayan İtil, bu  yöntemle ilgili gelişmelerin Türk hekimlerine aktarılacağını bildirdi.

İtil, “Rahme uzanan sinirler kesilerek yapılan LUNA tedavisiyle hastalar  sabah ameliyat olup akşam evlerine gidebiliyor, bir hafta sonra da normal  yaşantılarına dönebiliyor. Tedavi, uygulayıcı hekimlerin artmasıyla daha geniş  bir kesimde uygulanabilir” ifadesini kullandı.

Pelvik ağrıya neden olan herhangi bir bulguya rastlanmayan hastalarda,  “Laparoskopik Uterosakral Nevre-Sinir-Ablasyonu” denilen yöntemle rahme uzanan  sinirlerin laparoskopi yoluyla kesildiğini belirten İtil, “Bu yöntemle ağrı  yüzde 80 azalırken hastalarımız artık ağrısız adet görüyor, seksüel yaşamları da  düzeliyor” şeklinde konuştu.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.