HAYATA KALEMİYLE TUTUNDU

A.A

Cam kemik hastası 25  yaşındaki Elif Gamze Bozo, "İlle de Hayat" adını verdiği ilk şiir kitabını çıkarmanın heyecanını yaşıyor.

Yazdığı makale, deneme ve hikayeleri bir kültür  dergisinde yayımlanan Bozo, engellilerin sorunlarına yönelik bir internet  sitesinin de editörlüğünü yapıyor.

Bozo, ilkokul ikinci sınıftan  itibaren şiir, hikaye, makale yazmaya başladığını, bu sayede hayatının  değiştiğini söyledi.

Doğuştan "cam kemik" hastası (kemiklerde kolay ve sık kırılmanın yanı  sıra mavi sklera, diş bozuklukları ve işitme bozukluklarının da birlikte  görülebildiği bir hastalık) olduğunu, ancak bunu dert etmediğini anlatan Bozo,  "Hastalığım hiç dışarı çıkamayacak bir durumu gerektiriyor. Ama ben hiçbir zaman  bu gerçeği kabul etmedim. Her zaman bir şeyler üretmek istedim" dedi.

İlkokulu Osmaniye'de bitirdiğini, ortaokula ise Ankara'da gittiğini  belirten Bozo, sağlık sorunları nedeniyle liseye kayıt yaptıramadığını, bu  durumun kendisini yıldırmadığını ifade etti.

Açık liseden mezun olduktan sonra üniversite sınavına girerek Açıköğretim  Fakültesi Halkla İlişkiler bölümünü kazandığını anlatan Bozo, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"Çocukken annemle babama kızdığımda mektup yazarak duygularımı ifade  ederdim. Yemek masası altında oyunlar oynarken hikayeler yaratmaya başladım. Yazı  yazmaya yeteneğim olduğunu bu şekilde keşfettim. Ayrıca kitap okumayı çok  seviyorum. 17 yıldır şiir, makale, deneme ve hikaye yazıyorum.

Üniversite sınavına hazırlanırken, bir kültür dergisine şiirimi  göndermiştim. Şiiri çok beğendiklerini ve yayınlamak istediklerini söylediler.  Daha sonra devamının gelmesini istediler. Bende bir iki defa şiir ve makale  gönderdim onlar da yayınlandı."

ENGELLİLERİN SORUNLARI...
        
Engellilere yönelik bir internet sitesinde çalıştığını ve haberlerinin  burada yayımlandığını belirten Elif Gamze Bozo, "Cüneyt Özen ile kurduğumuz bu  internet sitesini kapatmak zorunda kaldık. Ne engellilerden ne de toplumdan  yeteri kadar ilgi göremedik. Bu sırada, bir kültür dergisine arada sırada kültür  haberleri yapıyordum. Daha sonra bir gazetede de haber yapmaya başladım" diye  konuştu.

Güncel konuları takip etmek ve engelli sorunlarını gündeme getirmek için  başka bir haber sitesi kurduklarını kaydeden Bozo, şöyle devam etti:

"Engellilerin sorunlarını yansıtmak için kurduğumuz haber sitesi ile 8  binden fazla okuyucuya ulaştık. Videolu haberler de yaptık. Halen burada  editörlük yapıyorum. Engelli arkadaşlarımızın da görüşlerine yer veriyoruz  sitemizde. Araştırma haberlerini güncelleyip yorumlayarak yansıtıyoruz. Şu anda  özel bir televizyonda montaj yapıyorum. Habere gitmek benim için biraz zor oluyor  engelimden dolayı. O nedenle montaj yapmak daha kolay oluyor."

Bozo, Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneğine (AFSAD) üye olduğunu,  fotoğraf çekmeyi de çok sevdiğini ifade etti.

"İLLE DE HAYAT"
        
Şiirlerini bir kitapta toplamayı çok istediğini, bunun için 3,5 yıl  beklediğini ifade eden Bozo, "Çok zor çıkan bir kitap oldu. Uzun süre yayın  evleri ile uğraştım. Sonunda Alaattin Topçu ile tanıştım ve kitabımı çıkardım.  Kitabımın ismi 'İlle de Hayat' yeğenimin adı da Hayat, ondan esinlendim.  Kitabımda 37 şiir var. Ayrıca kendi çektiğim fotoğraflara da kitabımda yer  verdim" dedi.

Hastalığının kendisi için engel olmadığını, hayata "kalemiyle" tutunduğunu dile getiren Bozo, şunları söyledi:

"Hayata borçlu olduğumu düşünüyorum. Hayat, anlamıyla güzel, acısı ve  tatlısıyla. Engellilerin şöyle bir acı tarafı var, eğitim alamadıkları ve aile  kabul edemediği sürece toplumda tecrit ediliyorlar. Aile ve eğitimin önemli  olduğunu düşünüyorum ve her yerde bunu vurguluyorum. Engellilerle ilgili yaptığım  her haberde bunu dile getiriyorum.

Engelli olmak hayatın bittiği anlamına gelmiyor. Bu şekilde yaşamayı  kabul edip, çok şeyler yapabiliriz. Duruşumuz bile bir mesajdır aslında topluma.  Daha fazlasını üretmek için çalışmalıyız."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.