HAYATA KÜSMEDİLER

HAYATA KÜSMEDİLERHollanda'da yaşayan ve emekliliklerine az bir süre kalan bir grup, yeni yaşantılarına psikolojik olarak hazırlanabilmeleri için Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde uyumlanma (oryantasyon) eğitimine tabi tutuldu.

Hollanda hükümeti tarafından yürütülen proje kapsamında, ülkenin çeşitli kentlerinde yaşayan ve yaşları 60'a gelip emekliliği hak edenler, tüm masrafları devlet tarafından karşılanarak, dünyanın çeşitli ülkelerine gönderilip, emeklilikteki yaşamlarına hazırlanıyor.

Bu kapsamda, Hollanda'dan Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesindeki Adatepe köyüne gelen 19 kişilik grup, yanlarındaki Hollandalı eğitmenle yaklaşık 1 hafta süren uyumlanma eğitimine katıldı.

Köydeki bir pansiyonda kalan turistler, eğitimlerin yanı sıra Assos Antik Kenti'ni, beldedeki zeytin yağı müzesini ve Zeus Altarı'nı da ziyaret etme fırsatı buldu.

Emekli adaylarından Jose VanEekelen, hükümetlerinin hayata geçirdiği proje kapsamında Türkiye'ye geldiklerini ve köy yaşantısını yerinde görme fırsatını yakaladıklarını söyledi.

VanEekelen, Adaköy'ün konumu itibarıyla çok güzel bir yerde bulunduğunu, doğayla baş başa kaldıklarını belirterek, “köy bizler için güzel bir yer, ancak belli bir süre sonra insan burada kendini yalnız hissediyor ve sıkılıyor. Zaten eğitimin ana amacı da bu. Yalnız kalındığında hayata küsmemek, yaşamını devam ettirmek” dedi.

Jan Westerhof ise oryantasyon kapsamında gürültüden ve stresten uzak bir hafta geçirdiklerini ifade ederek, “eğitimin yanı sıra Türk misafirperverliğini de gömüş olduk. Geleneksel Türk yemeklerini tattık. Başarılı bir eğitim geçirdik. Yeni yaşantımızın ilk adımını Türkiye'de attığımız için mutluyuz” diye konuştu.

KAYNAK: www.hurriyet.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.