HAYATA RESİMLE TUTUNDU

DHA

Antalya'nın Finike İlçesi'nde 19 yaşında geçirdiği trafik kazasında omurilik felci olan 28 yaşındaki Kadir Gökhan Aslan, 9 yıldır sandalyesinde sürdürdüğü zorlu hayatına resim yaparak ve şiir yazarak tutunuyor.

Finike'de 9 yıl önce arkadaşının kullandığı otomobilin takla atması sonucu omurilik felci olan Kadir Gökhan Aslan, resim yapıp, şiir yazarak hem duygularını aktarıyor hem de para kazanıyor. 'Vücudunun yüzde 95'i işlev göremez' raporu olan felçli gencin tek dayanağı ise babasından ayrılan annesi Penbe Türkiş. Felç olduktan sonra 12 kişisel resim sergi açan Kadir Gökhan Aslan, ‘Sırf Hiçbir Şey Sana Benzemiyor Diye’ adlı şiir kitabı çıkardı. Trafik kazasından önce çok hareketli bir yaşantısı olduğunu söyleyen Aslan, felç geçirdikten sonraki dönemde içsel güçlerini fark ettiğini anlattı. Evinin yan tarafındaki atölyesinde yağlı boya tablo ve karakalem çalışmaları yapan Aslan'ı annesi Penbe Türkiş de hiç yalnız bırakmıyor. Arada sıcaktan bunaldığında kendini dışarı atan Kadir Gökhan Aslan, deniz kıyısına tek başına iniyor ve doğanın içinde yeniden hayat buluyor. En büyük desteğinin annesi ve sandalyesi olduğunu söyleyen Aslan, alışılması mümkün görünmeyen bir durumun içinde iken neler hissettiğini şöyle açıklıyor:

"İlk yıllarda çok zorlandım. 19 yaşında bir delikanlıyken birden her şeyinizi kaybedince zorlanıyorsunuz. Alışmanız mümkün değil gibi görünüyor. Fakat hayattan vazgeçmeyi de beceremiyorsunuz. Bir arkadaşımın dersine yardım etmek için ilk defa boya ve fırçaya dokundum. Artık kavrama yeteneğiniz kalmadığı ve parmaklarınızı kullanamadığınız için kalemi kullanmanız çok zor. Ama boyada böyle bir şey yok. Fırçada dokunduğunuz her yerde istediğiniz tonda leke bırakıyorsunuz. Daha önce de bu hayatın içindeydim fakat bir şeyleri kaybettikten ağacı, gökyüzünü bile günlerce izlediğiniz oluyor. Yeşili kaç ton, kahvesi kaç ton. Sonra bunları dilinizin döndüğünce anlatmak istiyorsunuz. Bu hislerle başladım. Resim yapmanın yanı sıra 2007 yılında bir de şiir kitabı çıkarttım. 12 kişisel resim sergisi açtım."

SANDALYE İÇİN 42 RESİM SATTI

2007 yılında kendisine hediye edilen sandalyenin bozulduğunu, yenisini almak için de şartlarının uygun olmadığını söyleyen Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği üyesiyim. Dernekten ya da herhangi bir kurumdan ya da yardım etmek isteyen milyonlarca insandan bu araba bir şekilde temin edilebilir. Ama benim uğraştığım bir mesleğim var. Tuval üzerine resimler yaparak hayata tutunuyorum. Diyelim ki ben bu arabayı dernekten aldım rahatladım, peki ya o dernekten temin ettiğim araba benim durumumda bile olamayan bir başka yüreğin hayata tutunması için son şans ise? Ya o hiç bir şey yapamıyor ve bu yüzden sadece evde yaşamak, hayata karışamamak zorunda kalacaksa? Ben bunlar aklımdayken o sandalyeye gerçekten içim huzurlu binip gezemezdim. 'Ben bu arabayı resim yapıp satarak alabilirim ve böylece sandalyeye sahip olmak isteyen başka birinin hakkını gasp etmemiş olurum' diye düşündüm. İnternet üzerinden bir kampanya başlattım ve 42 resim satarak kendi sandalyemi aldım."

Kendisiyle aynı sıkıntıyı yaşayan insanlar için de mesaj veren Gökhan Aslan, "Benim durumumda olan arkadaşlara söyleyebileceğim tek şey; vazgeçmek en kolay olanı. Mutlaka tutunabilecek dalları vardır. Önemli olan bunu görebilmek" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.