HAYVAN HATIRINA BIRAKILABİLİR

BBC

ABD'de yayımlanan "Tobacco Control:  Tütün Denetimi" dergisinde çıkan araştırmaya katılanların yüzde 28'i, "kedi-köpek ve diğer beslenen  hayvanların duman altı içiciliğinden ciddi zarar görebileceklerini" düşünerek  "bırakmayı denerim" dedi.

Araştırmaya katılanların yüzde 21'i de "sigarayı bırakmayı düşünürüm"  cevabını verdi. ABD'de 71 milyon kişi evinde hayvan besliyor ve besleyenlerin beşte biri  sigara (veya nargile-pipo-puro) içiyor. Nüfusu 300 milyonu aşkın ABD'de sigara içenlerin oranı yine beşte bir.

Araştırmayı yürüten Detroit Henry Ford Sağlık Sistemi kuruluşundan Sharon  Milberger, "Kişinin beslediği hayvanı çocuğundan veya kendinen fazla sevmesi  önemli değil. Sırf hayvanı düşünerek bırakma güdüsü kuvvetli olabilir" dedi.

Hayvan besleyenlerin yüzde 16'sı sigara içen konuğuna "bırakmasını  tavsiye edeceğini" belirtirken, yüzde 24, "misafire evin dışında içer misiniz"  diye ricada bulunacağını belirtti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Şubat 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.