HEM ÇALIŞIYORUM HEM HAMİLEYİM

Anneyizbiz

Çocuğunuz varken yeniden hamile kaldıysanız ve çalışmayı sürdürüyorsanız, başka sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

 


Hamileliğin erken döneminde çok sık rastlanan sabah bulantıları ve kusmalarını geçirmeyebilirsiniz ama bunun hiçbir güvencesi yoktur. Sabah bulantı ve kusmalarının etkilerini azaltmanın en iyi yollarından biri, bol bol dinlenmektir. Ama gözünüzü açar açmaz ortalıkta koşuşturup durmaya başlayan küçük bir çocuğunuz varsa, bu fırsatı bulmanız hiç de kolay değildir.

KOŞUŞTURAN BİR ANNE


Gün boyu işte çalıştıktan sonra, eve dönünce çocuğunuzun (ya da çocuklarınızın) yemesiyle, yıkanmasıyla, yatmasıyla, ertesi gün giyeceklerini yıkayıp ütülemekle uğraşmak, sizi bitkin düşürebilir. Bunun yanı sıra üstünüzde büyük bir baskı, stres yaratır. Dolayısıyla çalışmayı sürdürmek zorundaysanız parasal sorunlardan ötürü (ya da işinizi çok sevdiğinizden) zorunluluk olmasa da sürdürmek istiyorsanız, iyi düşünmeniz gereken şeyler var.
•Eşiniz ilk çocuğunuzu ya da çocuklarınızı yuvaya/okula götürüp, alma işini üstlenebilecek mi?

•Size hiç değilse haftada bir gün ev işlerinde yardım edecek birini tutma olanağınız var mı?

•Yıllık izninizi tam olarak kullandınız mı? Kullanmadıysanız, işvereniniz, birer ikişer günlere bölerek kullanmanıza izin verecek mi?

Bundan sonra, çalışmayı sürdürmeye karar verirseniz, yapmanız gereken şey, çalışma saatlerindeki yaşamınızı, işlerinizi kolaylaştıracak biçimde düzenlemeye çalışmaktır. Ayrıca iş yaşamında hırslı olmayı bir yana bırakarak, çalışırken kendinizi zorlamaktan kaçınmaktır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.