Hem şişman hem formda olmaz

İsveç’te bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırma şişman ama formda olmanın bir efsaneden ibaret olduğunu ve şişmanken bolca egzersiz yapmanın erken ölümü engellemediğini ortaya çıkardı.

UMEA Üniversitesi’nden uzmanlar, 29 yıl boyunca orduya katılan 1.3 milyon erkeğin sağlık kayıtlarını inceledi. Kayda geçmiş sağlık testleri ve ölçümler sayesinde bu araştırmayı yapabilen uzmanlar, bu kişilerin formda olup olmadığını ve kilo durumlarını karşılaştırdı. Araştırmacılar, ‘formda olan’ yani egzersiz programlarını başarıyla tamamlayabilen erkeklerin formda olmayan yaşıtlarına kıyasla genelde daha uzun ve sağlıklı yaşamlar sürdüğünü belirledi.

Uzmanlar, kilolu erkeklerin fit de olsalar sağlık problemleri ve erken ölümden kaçamadığını kaydetti. Araştırmada aktif ancak aşırı kilolu erkeklerin erken ölüm riskinin zayıf olan ancak çok fazla egzersiz yapmayıp aktif bir hayat sürmeyen hemcinslerine kıyasla yüzde 30 daha fazla olduğu da görüldü. Araştırma Journal of Epidemiology isimli akademik dergide yayınlandı.

AFP


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:27 Aralık 2015Yayınlanma Tarihi:22 Aralık 2015