Hem zihni hem gözleri çalıştırıyor

Bir zamanlar uzmanların zararları konusunda alarm verdiği tetris oyunu bu kez bir hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Bir zamanlar uzmanların zararları konusunda alarm verdiği tetris oyunu bu kez bir hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

tetrisUzmanlar tetris ile göz tembelliğini tedavi ediyor. Araştırmacılar iki gözün de birarada çalışmasını sağlamak için göz tembelliğini tedavi etmenin bir yolunu buldu. Göz tembelliği özellikle çocukluk döneminde yüzde 3 görülme sıklığıyla en çok rastlanılan "görme bozuklukları" arasında yer alıyor. Göz tembelliği bir gözün, diğeriyle aynı oranda gelişmemesiyle ortaya çıkıyor. Bu da diğer göze daha fazla yük binmesi anlamına geliyor. Eğer tedavi edilmezse de kalıcı görme kaybına da neden olabiliyor. Göz tembelliğinin bundan önceki tedavi yöntemlerinde sağlıklı göz kapatılarak, tembellik olan gözün daha çok çalışması sağlanıyordu.

TETRİS OYNAYANLARDA GÖZ TEMBELLİĞİ YOK OLDU

Kanada, Montreal'deki McGill Üniversitesi Oftalmoloji Departmanı Başkanı ve aratşırmayı yürüten Dr. Robert Hess, tedavinin yetişkinlerde işlevsel olduğunu  belirtti. 18 yetişkin üzerinde test edilen araştırmada gönüllülerinde dokuzunun, bir gözleri kapatılarak zayıf gözle tetris oynamaları sağlandı. Diğer 9 gönüllü de iki gözleri açık bir şekilde oynadı. İki gözü açık bir şekilde oynayanlar heyecan verici bir gelişme kaydederken, tek gözü açık oynayanlar ortalam bir ilerleme kaydetti. Araştırma Current Biology isimli bilimsel dergide yayınlandı. HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:01 Mayıs 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.