HER 10 BEBEKTEN BİRİ PREMATÜRE

AFP

Dünya Sağlık Örgütü açıkladığı raporda, dünyadaki her 10 bebekten birinin prematüre doğduğunu bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ), Ocak ayı bülteninde yer alan bir makalede, dünyada yılda 130 milyon kadar doğum olduğu hatırlatılarak, erken doğumların çoğunluğunun bebeğin yaşama şansının düşük olduğu az gelişmiş ülkelerde olduğu belirtildi.

Makalede, vaktinden önce olan doğumlarda son 20 yılda, başta Kuzey Amerika ve Avrupa olmak üzere gelişmiş ülkelerde de "önemli artış" olduğu kaydedildi.
1990'ların ortalarıyla 2007 arasındaki dönemde yapılan araştırmalara dayanılarak, 37 haftadan önce olan doğumların yüzde 85'inin, 70 milyon prematüre doğumla Asya ve 40 milyon prematüre doğumla Afrika'da olduğu belirtildi.

Doğumların tümüne oranla en yüksek prematüre doğumun yüzde 12 ile Afrika'da ve yüzde 10,6 ile Kuzey Amerika'da olduğu ifade edildi. Avrupa'da bu oranın yüzde 6,2, Latin Amerika ve Karayibler'de yüzde 9,1 olduğu kaydedildi.

Asya ve Afrika'daki erken doğumların çoğunun gebelik sırasında kadındaki enfeksiyonları tedavi etmek için gerekli ilaçların bulunamamasından kaynaklandığı belirtildi.

Gelişmiş ülkelerde erken doğumların artmasının nedeninin ise geç yaşta anne olan kadınların sayısının artması, kısırlık tedavileri ve sezaryanın daha çok tercih edilmesi olduğu bildirildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.