HER 3 ERKEKTEN 2'Sİ PROBLEMLİ

A.A

Türkiye'de 25 il ve 13 ilçede, 15-82 yaş  arasında 66 bin 670 erkeğin sağlık taramasından geçirildiği "Erkek Erkeğe Sağlık  Konuşuyoruz Projesi" sonucunda, her 3 erkekten 2'sinin sertleşme problemi  yaşadığı ortaya çıktı.

Türk Androloji Derneği'nin Bayer'in katkılarıyla 6 ay önce başlattığı  "Erkek Erkeğe Sağlık Konuşuyoruz Projesi”nin sonuçları, düzenlenen basın  toplantısıyla açıklandı.

Proje sözcüsü Ümit Aktan'ın sunuculuğunu yaptığı basın toplantısına,  Bayer'in Türkiye Müdürü Sebastian Guth, Türk Androloji Derneği Başkanı Prof. Dr.  Önder Yaman, derneğin önceki Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, Bayer Erkek Sağlığı  Direktörü Dr. Oğuz Mülazımoğlu ve Bayer Erkek Sağlığı Ürün Müdürü Sinan Aktan  katıldı.

Ümit Aktan, proje kapsamında 66 bin 670 erkeğin sağlık taramasının  yapıldığını, 68 yaşına kadar hiç doktor görmeyen erkekleri doktorla  tanıştırdıklarını belirterek, “6 ay boyunca erkek görmekten bıktım, karımın  kıymetini anladım" diye espri yaptı.

Türk Androloji Derneği'nin önceki Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu da 14  Ocak 2009 tarihinde İstanbul'dan başlayan projenin sonuçlarını aktardı.

Proje kapsamında erkeklerin sertleşme sorunu için risk faktörü olan  hastalıklar açısından tarama yapıldığını belirten Kadıoğlu, obezite ve metabolik  sendrom açısından bel çevresi ve vücut kitle endeksinin ölçüldüğünü, şeker  hastalığı açısından kan şekeri tahlillerinin yapıldığını, yüksek tansiyon  açısından tansiyonlarının ölçüldüğünü anlattı.

Taramaların proje kapsamında yaklaşık 8 bin kilometre yol kat eden TIR'ın  içindeki sağlık ekibi tarafından yapıldığını ifade eden Kadıoğlu, her ilde ve  ilçede de Ümit Aktan ve ekibinin erkekleri, kahvelerde ve iddia bayilerinde  broşür dağıtarak bilgilendirdiğini söyledi.

Projenin Türkiye'de erkek sağlığı alanında yapılan en büyük tarama ve  bilinçlendirme projesi olduğuna dikkati çeken Kadıoğlu, 25 il ve 13 ilçede, 15-82  yaş arasında toplam 66 bin 670 erkeğin sağlık kontrollerinin yapıldığını, proje  boyunca “penisin erkek sağlığının barometresi olduğu”nun vurgulandığını  kaydetti.

Kadıoğlu, günümüz tıbbının geldiği noktada özellikle erkek cinsel sağlığı  ile ilgili birçok ürünün olduğunu ve her derdin çaresi bulunduğunu belirterek,  "Taramalar sonucunda ülkemiz erkekleri gerek yaşam koşulları, gerekse de  beslenme bozukluğundan kaynaklanan cinsel fonksiyon bozukluğu sorunu  yaşamaktadır" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.