Her 4 kadından birinde görülebilir

Miyom, her 4 kadından birinde görülebilir.

Rahimdeki iyi huylu büyümeler olan miyomlar, 35 yaşını geçen her 4 kadından birinde görülüyor. Genel sağlığı olumsuz etkileyip üremeyi engellediği gibi kadınlarda sık görülen kansızlığa yol açabiliyor. Masum gibi görünen bu yumrular daha ciddi hastalıkların da nedenleri arasında.

Kadın pelvisinde (leğen kemiği bölgesi, kasık) görülen en sık büyüme tipi olan miyomlar, kadınların % 25 ile 50’sinde görülüyor. Ancak pek çok kadın bundan haberdar bile olmuyor. Çünkü bu yumrular küçük kalabiliyor, belirti vermiyor ayrıca çoğunlukla sorun da oluşturmuyor. Ancak bazı kadınlarda büyüklük, sayı ve yerleşimlerinden dolayı sorun yaratabilen miyomlar, tüm anormal büyümeler gibi doktor tarafından incelenmesinde fayda var.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Erol Tavmergen, her yaşta görülebilen miyomların 35 yaş üzerindeki yaklaşık her dört kadından birinde ortaya çıktığını ve büyüdükçe rahmin dışı kadar içini de bozabildiğini söyledi. Miyomlar hakkında çok az şey bilindiğini aktaran Tavmergan, “Kadın hormonu östrojen büyümelerini artırıyor gibi gözükmektedir” dedi ve büyüyen miyomların neden olabileceği belirtileri anlattı:


• Adetlerde değişiklikler.
• Daha fazla kanama.
• Daha uzun veya daha sık adet dönemleri.
• Adet sancısı (kramplar).
• Adet dışı zamanlarda vajinal kanama.
• Kansızlık (kan kaybına bağlı).
• Karında veya belde ağrı. (sıklıkla künt, ağır ve sızlatıcı, ancak keskin olabilir.) Ağrı cinsel ilişki sırasında da görülebilir.
• İdrar yapmada zorluk ya da sık idrara çıkma. Kabızlık, makatta ağrı ya da barsak hareketlerinde zorluk.
• Karın krampları.

KANSERE BİLE YOL AÇABİLİYOR

Çoğunun sorun oluşturmamasına karşın nadiren ciddi sorunların da gelişebildiğini belirten Prof. Tavmergan, miyomların yol açabileceği daha ciddi sorunlar hakkında şunları söyledi: “Rahme bir sap ile bağlı olan miyomlar sap etrafında dönebilir. Bu ağrı, bulantı ya da ateş yapabilir. Miyomlar enfekte olabilir, pek çok olguda bu ancak o alanda zaten bir enfeksiyon varsa olur.

Çok nadir olgularda hızlı büyümesi ve diğer belirtiler kanseri gösterebilir. Çok büyük bir miyom karnın şişmesine sebep olabilir, bu da tam bir jinekolojik muayene yapmayı zorlaştırabilir. Ayrıca kısırlığa ve düşüklere de neden olabilir.”

NTV


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:18 Mart 2016Yayınlanma Tarihi:14 Mart 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.