Her 6 kişiden biri migren hastası

Migreni asrın vebası olarak tanımlayan Türkiye Migren Derneği Başkanı Op. Çetin Duygu, "Her 6 kişiden biri migren hastası. Türkiye'de ise yaklaşık 10 milyon kişi bu hastalığın etkileri ile savaşıyor" dedi.

Dernek tarafından düzenlenen ve migren ameliyatı olan kişilerin katıldığı programda konuşan Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çetin Duygu, migrenin sadece baş ağrısından ibaret olmadığını aktardı.

Migren hastalarının içinde bulundukları ruhsal durumdan dolayı zaman zaman dışarı bile çıkamadıklarını belirten Duygu, "Bulantı, kusma, ışığa ve sese karşı hassasiyet gösteren hastalar, migren atakları tuttuğu zaman vücutlarında herhangi bir fiziksel bozukluk olmamasına karşın içinde bulundukları durumdan dolayı dışarı çıkamamakta. Kimseyle konuşamadıkları için işlerinden ve aile yaşamlarından geri kalmakta. Bu denli ciddi bir hastalık olan migren, toplumlar açısından da belirgin bir mali yüke neden olmakta" diye konuştu.

Duygu, Türkiye'de migren hastası olan ve uzun süre tedavi gören çok sayıda kişiyi migren ameliyatı yaparak, kısa sürede sağlığına kavuşturduğunu anlattı.

"MİGREN AMELİYATININ BAŞARI ORANI YÜDE 90 "

Türkiye'de migren ameliyatlarının yeni yeni tanınmaya başlandığını ve migrenin ameliyat sayesinde kabus olmaktan çıktığını ifade eden Çetin Duygu, şunları kaydetti:

"Migren hastalarına kesinlikle ameliyat olmalarını tavsiye ediyorum. Ameliyatın başarı oranı yüzde 90 seviyesinde. Bilimsel yayınlarda yüzde 60 oranında tam iyileşme, yüzde 30 oranında belirgin düzeyde iyileşme şansı 5 yıllık takiplerle belirlenmiştir. Migren asrın vebası ve milyonları etkiliyor. Her 6 kişiden biri migren hastası. Türkiye'de yaklaşık 10 milyon kişi bu hastalığın etkileri ile savaşıyor. Migren ameliyatı sayesinde bu hastalıktan kurtulan kişiler yeni hayatlarına kavuşuyor. Migren ameliyatından yarar görmüş Türkiye'nin bir çok ilinden migren hastaları ve yakınları bulunuyor. Bu kişilerin bir araya gelerek dernek kurması ise bizim için çok anlamlı ve önemli. Migren hastalığının toplumca ciddiyetinin tanınması ve tedavisinin migren ameliyatı ile mümkün olduğunu dernek olarak çok iyi anlatmamız lazım."

A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:07 Ağustos 2015Yayınlanma Tarihi:06 Ağustos 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.