HER UNUTKANLIK ALZHEIMER DEĞİLDİR

Zeynep GÜÇLÜCAN

Alzheimer teşhisi konulmuş bir kişiden ne tür davranışlar beklenebilir? Her unutkanlık Alzheimer başlangıcı mı? Anadolu Sağlık Merkezi'nden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Türker Şahiner, Alzheimer'ın erken belirtilerinden en yaygın olan 10 tanesini anlattı:

Alzheimer, gün geçtikçe ilerleyen bir hastalık. Alzheimer'a yakalanan bir hasta, zaman geçtikçe daha kötüleşir. Alzheimer,  normal seyrinde ilerledikçe, hasta gitgide çevresindeki kişilere daha bağımlı bir hale gelir. Bu durum Alzheimer'a yakalanan herkes için geçerlidir. Fakat belli bulgular ve bunların kişilerde kendilerini gösterme derecesi kişiden kişiye değişir.

Alzheimer'a yakalanan kişi, ilerlemenin her evresinde tüm bulguları göstermeyebilir. Örneğin, çoğu Alzheimer hastası, hayaller ve halüsinasyonlar gibi şiddetli psikiyatrik problemler geliştirir. Bu belirtiler genellikle Alzheimer'in orta ve son evrelerinde görülür.

Ailelerinin ve arkadaşlarının Alzheimer hastalığının tipik evreleri hakkında bilgi sahibi olması, ilerleyen yıllarda ne tür belirtilerin meydana geleceği konusunda hastalara yardımcı olur. Alzheimer'in erken/hafif evreleri, öğrenme güçlüğü, organize olamama ve bazen, kişilik değişiklikleri gibi bulgular olarak tanımlanabilir.

İşte Alzheimer'ın erken belirtilerinden en yaygın olan 10'u

- Azalan kısa süreli yakın olaylara yönelik hafıza.
- Kendine ait olan eşyaları yanlış ve tuhaf yerlere yerleştirme, değerli eşyaları kaybetme (Çanta ya dacüzdan gibi).
- Doğru kelimeyi bulmada güçlük çekme.
- Muhakemede hata yapma
- Kişinin kendisini olduğu gibi görmemesi ve karakteristik olmayan davranışlar sergilemesi.
- Zihinsel matematik ve para kullanımında zorluk çekme.
- Alışık olmadık yer ve durumlara uyum sağlayamama
- Sosyal ortamların reddedilmesi, içine kapanık bir ruh hali.
- Evde ya da iş yerinde, günlük işler yerine getirilirken zorluk çekme ya da işin normalden daha uzun sürmesi.
- Gitgide artan kızgınlık ya da öfke.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.