HİPERAKTİVİTE NASIL OLUŞUR

HİPERAKTİVİTE NASIL OLUŞURDR. SERDAR ALPARSLAN
PSK. YASEMİN KALKAVAN

Hiperaktivite dikkat eksikliği bozukluğunda olur.

Mental reterdasyonda olur ve bununla beraber gelişebilir. Zeka özrü olanlarda da ayrıca bu olabilir. Otizm ve buna benzer yaygın gelişimsel sorunlarda olur. Bu aşırı hareketlilik demektir. Bipolar bozukluğun mani evresinde de olur.

Tedavi olmazsa bu sorun nelere yol açar?

Özgüven eksikliği yaşar. Kendi kardeşlerinin sosyokültürel gelişimine bakarsan bu hastanın yaşantısı onlara göre daha alt seviyede olur. Mesela kardeşler bir süre sonra onun çocuklarına bakmak zorunda kalıyor. Evine maddi olarak bakılıyor aile içinde geçiştiriliyor.

Toplumda görülme oranı nedir?

Yüz çocuğun 4-5’unda görülür. Her sınıfta vardır. Erkek çocuklarında kızlara göre fazladır. Erkek çocuklarda tanı çok kolay olur yaramazdır kızlar da hareket ön planda değildir göze batmaz. Daha geç tanı konur. En kolayı hiperaktivite ile giden çocuklardır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.