HİPNOZDA SON NOKTA

Hürriyet Aile

Birçok problemi çözmek için başvurduğumuz hipnoz, artık cinsel hayatımıza da girdi. Nasıl mı?

 


Hipnoz, dış dünyamızı saran ve gerçeklik düşüncesinden yavaş yavaş sıyrılıp, rahatlamamıza yardımcı olan bir yöntem. Birçok problemi çözmek için başvurduğumuz hipnoz, artık cinsel hayatımıza da girdi. Nasıl mı?

Bizim toplam bir yaşamsal enerjimiz var. Normal bir bilinç halinde biz bu enerjiyi, düşünme, fikir yürütme, neden-sonuç ilişkisi bulma, çıkarımlarda bulunma gibi bilişsel faaliyetlerde, oturma, kalkma, yürüme, koşma gibi birçok fiziksel faaliyetlerde kullanırız. Böylece toplam enerjimiz parça parça birçok alana dağılır.

Hipnoz halinde ise işte bu toplam enerjinin çok büyük bir kısmı iç dünyamıza doğru yönelir ve toplanır. Yani diğer alanlar için enerji harcanmaz. Bütün enerjiniz ve dikkatiniz sadece bu alana yöneldiğinde, iç dünyanızda daha önceden fark etmedikleriniz belki de bastırmış olduklarınız daha net açığa çıkar ve fark edilir.

HİPNOZ NE İŞE YARAR?


Bu farklı zihinsel durumda olumsuz düşünce kalıplarını kırmak ve düşünceyi olumlu yöne kanalize etmek çok daha kolay olur. Çocukluktan bu yana sürekli alınmış olan negatif telkinler, yoğunlaştırılmış dikkatle ve istekle burada çözülür.

Çünkü negatif düşünce kalıpları da negatif telkinlerle oluşmuştur. Burada yapılacak olumlu telkinler de olumlu düşüncelerin oluşmasını sağlar. Tabii ki tüm bunların olabilmesi için kişinin kendini tamamen açması, inançlı ve istekli olması gerekir.

VAJİNİSMUSA HİPNOZLA YAKLAŞIM

Cinsel sorunların birçoğu da, kişinin çocukluktan bu yana aldığı olumsuz telkinlerden dolayı oluşur. Bu telkinler kişilerde yanlış cinsel bilgilerin oluşmasını sağlar. Mesela cinsel isteksizlik, erken boşalma, vajinismus gibi sorunların bir çoğunda, yıllar boyu alınan negatif telkinlerin etkisi vardır.

Örneğin; vajinismus sorunu yaşayan bir kadın, cinselliğin kirli bir şey olduğunu ve vajinasına zarar vereceğini zihninden atamaz. Aslında öyle bir şey olmadığını mantıklı olarak biliyordur. Fakat o negatif telkinler zihne o kadar derinden işlemiştir ki kişiye burada doğru olanı anlatmak yeterli olmaz.

İşte bu noktada yapılan hipnoterapi daha etkili sonuçlar doğurur. Dikkat yoğunluğu ve gevşeme hali olumlu telkinlerin zihne yerleşmesinde etkili olur. Bunların yaşanmasını sağlayan en önemli şey ise karşılıklı güven duygusunun oluşmasıdır.

Kişi size güvenmeden iç dünyasını açamaz. Hipnoterapiden kasıt sadece kişinin uzanmasını sağlayarak telkinler vermek değildir. Karşılıklı oturup kişinin güvenini kazanarak yapılan derin konuşmalarda da bu etkiyi sağlamak mümkündür. Bu tip terapilere de hipnoterapi denir.

Diğer hipnoterapi şekli ise klasik hipnozdur. Kişide derin gevşeme hali yaratarak yapılan içsel yolculuktur. Zaten cinsel işlev bozukluğu yaşayan kişilerin en büyük ortak noktası, kendilerini yeterince gevşetememeleri ve her durumda koşulları kontrol etme çabalarıdır. Klasik hipnoz da kişinin daha önceden hiç yaşamadığı gevşeme halini bedene öğretir. Bu sayene kişi bedenini nasıl gevşeteceğini de öğrenmiş olur. Gevşeyen ve rahatlayan bir bedende sağlıklı bir cinsel yaşam rahatlıkla yaşanabilir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.