HIV HÜCRELERİ YOK EDİLDİ

A.A

İsrailli araştırmacılar, HIV bulaşmış  hücreleri laboratuvar ortamında yok etmeyi başardı. İşte detaylar.

 İsrail'in Haaretz gazetesi, Küdus Üniversitesi'nden araştırmacıların  peptid bazlı tedavi ile HIV bulaşmış hücrelerin kendi kendini yok etmesini  sağladığını duyurdu.

Araştırmaya imza atanlardan Abraham Loyter, "hedef alınan" hücrelerin 2  haftada tekrar oluşmadığını, dolayısıyla bu hücrelerin yok olduğu sonucunun  çıkarılabileceğini belirtti.

Bilim adamları, "AIDS Research and Therapy" dergisinde yayımlanan  makalede, çalışmalarının HIV'e karşı yeni genel tedavi yöntemi geliştirilmesi  umudunu yarattığını vurguladı.

Günümüzde uygulanan AİDS tedavilerinde, HIV bulaşmış hücreler sadece  baskılanıyor, yok edilemiyor.

Amerikalı bilim adamları temmuzda, hastalığın çok geç ve hastanın artık  iyileşemeyeceği kadar ilerlemiş evrelerinde, bazı hastaların bünyesinin hastalığa  karşı bir bağışıklık sistemi proteini ürettiğini belirlemişti.

Bu keşif de nihayet bir AIDS aşısının geliştirilebileceği umudu  yaratmıştı.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.