HIV'in tedavisindeki gerçek

Dünya Sağlık Örgütü, AIDS'e sebep olan HIV virüsüne yakalanmış kişilerin tedavisine yönelik yeni ve agresif bir yönetmelik yayınladı.

Dünya Sağlık Örgütü, AIDS'e sebep olan HIV virüsüne yakalanmış kişilerin tedavisine yönelik yeni ve agresif bir yönetmelik yayınladı.

hivvurisYönetmelik olumlu bir adım, ancak gerekli tedavi hedefleri koymadığı için yetersiz. Eksik olan başlıca öğe, uluslararası bağışçıların ve etkilenen ülkelerin sağlayacakları kaynaklar. Tedavi imkânlarının herkese ulaştırılabilmesi için bu kaynaklar gerekli. Dünyada halen, çoğunluğu Sahraaltı Afrika'da olmak üzere, 34 milyon kişinin HIV virüsü taşıdığı tahmin ediliyor. Bu insanların 9.7 milyon kadarı, ömürlerini onlarca yıl uzatabilen antivirüs ilaçları alıyor. Eski yönetmeliğe göre ilaçları almak için gerekli şartları taşıyan yedi milyon taşıyıcı daha var, fakat onlara henüz ilaç ulaştırılamıyor. Bu uçurumu daha da açacak olan yeni yönetmeliğe göre, virüs bulaşmış kimselere şimdikinden daha da erken bir aşamada (CD4 akyuvar sayısı görece yüksekken, yani bağışıklık sistemi hâlâ sağlıklıyken) antivirüs ilacı verilmesi öneriliyor. Yeni yönetmelikte, düşük ve orta gelirli ülkelerden 26 milyon kişi ilaçlar almak için gerekli şartları karşılıyor. Bu sayı daha önce 17 milyondu. İdeal şartlarda, CD4 sayısı ne olursa olsun, virüs taşıyan hemen herkesin anında tek haplık bir ilaç tedavisi görmesi gerekiyor. Böylece virüsün başkalarına bulaşma riski de büyük ölçüde azalır, bağışıklık sisteminin bozulması önleneceği için yaşam süresi uzar. Enfeksiyonu önlemenin en güvenli yoluysa aşı. Aşıyla kişiler yıllar b oyu, b elki ö mür b oyu korunacak v e s ürekli o larak antivirüs ilacı almalarına gerek kalmayacak. Fakat etkili bir aşının geliştirilmesi daha yıllar alabilir, üstelik geliştirilse bile etkisi yine de sınırlı kalabilir. Dolayısıyla görünür gelecekte erken ilaç tedavilerinin hayati önemi sürecek. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:05 Ağustos 2013Yayınlanma Tarihi:09 Ağustos 2013