HIZ YAPMAK SAĞIR EDEBİLİR

AFP

Uzmanlar, üstü açık arabayla hız yapmanın kulaklara zarar verebileceği uyarısında bulundu.

ABD'de kulak, burun, boğaz (KBB) uzmanları toplantısında gündeme gelen  araştırma çerçevesinde, üstü açık arabayla saatte 80-112 kilometre hız  yapıldığında, kulakların neredeyse beton kırma makinesinin çıkardığına yakın bir  gürültü düzeyine maruz kaldığı belirtildi.

Kulakların, motor, yol, trafik ve rüzgar sesine uzun süre ya da tekrar  eden şekilde maruz kalmasının kalıcı işitme kaybına neden olabileceği ifade  edildi.

Araştırmacılar, üstü açık araba kullanan sürücülerin, motosiklet  kullananlar gibi kulak tıkacına benzer koruyucular takması gerektiğine dikkati  çekti.

Saatte 80-112 kilometre hızla gidildiğinde gürültünün 88-90 desibele  ulaştığı, bunun da kalıcı işitme bozukluğuna neden olabilen 85 desibel sınırının  üzerinde bulunduğu kaydedildi.

Uzmanlar ayrıca, duyma bozukluğunun yavaş yavaş oluştuğunu, etkilerinin  yıllar sonra anlaşılabileceğini ve o zaman da "çok geç" olabileceğini belirtti.

Söz konusu araştırma Otolarengoloji (Kulak ve larenks hastalıklarını konu  alan tıp dalı) dergisinde yayımlandı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.