Hızlandırılmış operasyon

Karanlık madde için hızlandırılmış operasyon başlatıldı.

Karanlık madde için hızlandırılmış operasyon başlatıldı.

operasyonİsviçre’nin Cenevre kentinde yer alan yüksek enerji fiziği laboratuvarı CERN’de, teorik fiziğin en büyük sırlarından karanlık maddenin ‘bulunması’ için süreç hızlandırılıyor. Merkezde yer alan dünyanın en büyük parçacık çarpıştırıcısı Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın (LHC) hızı, bu amaçla iki katına çıkarılacak. Faaliyetleri, yenileme çalışmaları nedeniyle durdurulan LHC’nin 2015 yılında yeniden aktif hâle geleceği ve kapandığı döneme göre yüzde 60 daha fazla kapasiteyle çalışacağı açıklandı.

MADDE ‘ÇIPLAK’

LHC’nin, artırılmış kapasitesiyle, evrenin yüzde 85’ini oluşturduğu bilinen karanlık maddenin sırrının çözülmesini de öne çekmesi bekleniyor. Zira, hızlanan sistemde daha fazla parçacık meydana gelecek. Uzmanlar, gelecek yıl parçacıkların etiketlenme sürecinin tamamlanacağını ve daha önce bilinmeyen enerji aralıklarının inceleneceğini belirtiyor. Bu, maddenin bilinmeyen özelliklerinin de ortaya çıkması anlamına geliyor.

27 KM’LİK TÜNEL

FRANSA-İsviçre sınırında, Cenevre yakınlarındaki 27 kilometre uzunluğundaki bir tünele yerleştirilmiş olan LHC’de proton parçacıkları yerin 50 ila 175 metre derinliğinde saniyede neredeyse ışık hızına denk gelen bir seviyede 11 bin kez dönüyor ve 40 milyon kez çarpışıyor. CERN, evrenin oluşumunun anlaşılması adına yapılmış dünyanın en pahalı ve ilginç deneylerine ev sahipliği yapıyor. HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Haziran 2014Yayınlanma Tarihi:27 Haziran 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.