HIZLI SİNYAL AKTARIMI VE DÜŞÜNCE SÜRECİ AYDINLATTI

HIZLI SİNYAL AKTARIMI VE DÜŞÜNCE SÜRECİ AYDINLATTIGöttingen Max-Planck Biyofiziksel Kimya Enstitüsü bilim adamları sinir hücreleri arasındaki iletişimin ne şekilde işlediğini buldular. Sinir hücreleri, uyarı maddeleri ile dolu baloncukların, sinapsların temas noktalarında hücre zarı ile kaynaşıp ve kimyasal uyarı maddeleri salgıladıktan sonra sinir uyartısını ileterek iletişim kuruyorlar. Araştırmacılar yeni geliştirilmiş bir sondayla, sinir hücrelerindeki içleri dolu baloncukların, eski taşıma baloncuklarının içerikleriyle üretildiğini kanıtladılar. Yeni araştırma sonuçları, içleri dolu baloncukların, plazma zarında durmadan çarpışarak farklılaştıklarını göstermekte.

Araştırmacılar baloncukların dinamiğini takip edebilmek için bunları ışıldayan protein ve flüoresan mikroskobuyla görünür kılarak, görevleri biten baloncukların ışımadığını görmüşler. Bu şekilde proteinlerin taşıyıcı baloncuklar tarafından ne kadar hızlı yenilendiği anlaşılmış.

 

KAYNAK: //www.hurriyet.com.tr/bilim/


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.