Horlamak unutkanlığı da beraberinde getiriyor

Rostock Üniversitesi'nde Paul Stoll yönetiminde çalışan bilim adamları tarafından gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda horlayan kişilerde unutkanlığın başladığı görülürken, incelenen kişilerde bellek bozukluğu, konsantrasyon zorluğu ve beyin fonksiyonlarında zayıflama gibi olumsuz gelişmeler saptanmış. Bilim adamları gerçi horlamanın tedavi edilebileceğini söylüyorlar, ama horlama yüzünden zayıflayan entelektüel yetinin ne oranda geri kazanılacağını bilemiyorlar. Konuyla ilgili araştırma yazısı Thorax dergisinde yayımlandı.

Horlama tüm toplumlarda yaygın. Yetişkinlerin %20'si horlarken, %10'unda solunum bozukluğu da söz konusu. Özellikle de 60 yaş üzerindekiler daha fazla horluyorlar ve horlama erkeklerde daha yaygın diyor bilim adamları.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Mayıs 2007

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.