HÜCRE ÖLÜMÜNE KARŞI TERAPİ

HÜCRE ÖLÜMÜNE KARŞI TERAPİİnme sırasında beyinde çok sayıda hücre ölür. Buna karşı bir terapi geliştiren bilim adamları, yeni yöntemin diğer hastalıklarda da işe yarayabileceğini söylüyorlar.

Max-Planck Birliği bilim adamları tarafından geliştirilen yeni bir madde, inme için tipik olan sinir hücresi ölümünü, farelerde kısmen engellediği gibi meydana gelen hasarları bile onarmış. Bilim adamlarının açıklamasına göre DM-CHX olarak adlandırılan yeni madde, inme sırasında sinir hücrelerinin ölümünden sorumlu olan bir enzimi bloke ediyor. Blokaj öte yandan sinir hücrelerinin daha hızlı büyümesini sağlamakta.

Bu şekilde ölen hücreler bile yenilenebilmiş. Aynı maddenin mesela Alzheimer gibi hastalıklarda da etkili olabileceği düşünülmekte. Ancak DM-CHX’in ilaç olarak üretilebilmesi için maddenin kısa ve uzun vadeli etkilerinin daha iyi araştırılması gerekmekte.

KAYNAK:
//www.hurriyet.com.trPaylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.