HUZURLU BİR GEBELİK İÇİN

Anneyizbiz
  
Hamilelik süreci eskiye oranla çok daha bilinçli ve rahat geçiyor. Huzurlu bir gebelik için bu haberi okuyun.

 


İlerleyen teknoloji ile anne adaylarına ağrısız doğum imkanı sunulabiliyor. Yine de doğal yollarla doğum yapmak isteyen anneler, rahat bir doğum için değişik yollara başvuruyor. İşte bu yollardan en popüleri, son zamanlarda anne adaylarının vazgeçilmezi haline gelen prenatal yoga.

YOGA YAP, RAHAT DOĞUR


Prenatal yani doğum öncesi yoga, anne adayları için özel olarak geliştirilmiş bir yoga türü. Hamilelik süresince belli aralıklarla yapılan prenatal yoga rahat bir doğum sağlıyor.

Yoga yapan anne adaylarının stressiz bir hamilelik geçirmesinin yanında hamilelikte salgılanan relaksin hormonunun sağladığı esnekliğin doğum öncesi ve sonrası yoga ile kalıcı hale gelebileceğini ifade ediliyor.

Yoganın gebelik öncesi ve sonrasındaki avantajları şöyle sıralanabilir:

- Kasların gevşemesi ile kan dolaşımı artar,
- Leğen kemiği esner,
- Güç, esneklik, dayanıklılık, denge ve koordinasyon gelişir,
- Gerginlik ve stres azalır,
- Üst ve alt vücut sıkılaşır ve kuvvetlenir,
- Sırt, kalça ve baldırlar güçlenir, esneklik kazanır.

YOGAYLA RUHUNUZU BESLEYİN

Prenatal yoganın fiziksel ve zihinsel yararları dışında ruhsal yararları da var. Anne adayının, bebeğiyle baş başa geçirebileceği bir zaman dilimi ayırması ve bebeğin bazı dış etkenlere olan tepkilerini daha o karnındayken görmesi, doğmadan önce annenin bebeğini tanımasına yardımcı oluyor.

Prenatal yoga aynı zamanda öz güveni de destekliyor. Bu da annenin bebeğine daha olumlu yaklaşmasını sağlıyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Kasım 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.