Huzurlu evliliğin püf noktaları

İşte huzurlu evliliğin püf noktaları.

İşte huzurlu evliliğin püf noktaları.

huzurluevlilikİnsan özünde iki temel duyguya ihtiyaç duyar; sevgi ve şefkat. Bunun sebebi içimizdeki çocuğun birer yetişkin olsak da bizimle beraber ölene dek yaşamasıdır. Hayatın zorluklarıyla mücadele ederken, hırslarımıza yenik düşmüşken veya derin bir üzüntü içindeyken kulağımıza şöyle fısıldar: ‘’Bu hayatta en büyük zenginlik sevmek ve sevilmektir.’’ İlişki terapistlerinin gözlemlerine dayanarak evlilik kurumunu zedeleyen etmenlerin tam da bu temel duygular olduğunu gördük. Başta sevgi, şefkat, saygı ve sadakat ile temelleri atılan birliktelikler zamanla neden bitiyor? Ölene dek ayrılmayan ve bir ömrü birlikte sevgiyle ve saygıyla geçirmenin sırrı nelerdir? İşte sizler için hazırladığımız huzurlu evliliğin püf noktaları;

SEVDİĞİNİZİ HİSSETTİRİN

Evlilik öncesi ilişkinizde çok daha sevgi dolu biriyken evliliğin getirdiği sorumluluklar sizi partnerinizden uzaklaştırdıysa tekrar sevgili olduğunuz günlere dönmekte fayda var. Ona sevildiğini hissettirmek için küçük sürprizler yapmak, gün içerisinde onu ne kadar sevdiğinizi dile getiren bir mesaj atmak veya sadece sesini duymak için aramak başlangıç için yeter bile.

SAYGI DUYUN

Evlilik her günü birlikte geçirmek ve her zaman bir arada olmak demek değildir. Özel alanlar yaratmak için arkadaşlarınızla vakit geçirmek, seyahat etmek ve hobilerinize vakit ayırmak evliliğin sağlıklı ve huzurlu olması için önemlidir. Evliliğin esaret gibi görülmesi çiftlerin ayrı zamanlar geçirmemesinden kaynaklanır bu yüzden partnerinizin sizin dışınızda özel bir alanı olmasına saygı duymalısınız.

MİNNETTARLIK

Yapılan araştırmalar evliliklerde en sık şikâyet edilen problemin tatminsizlik olduğunu gösteriyor. Sürekli eleştirmek ve minnet duymamak çiftlerin zamanla birbirlerine öfke ve nefret besleyerek iki düşmana dönüşmelerine neden olmaktadır. Bu yüzden her fırsatta onu ne kadar takdir ettiğinizi söylemekten çekinmeyin, sahip olduğu güzellikleri hatırlatın ve eleştirirken bile kırıcı değil yapıcı olmaya özen gösterin.

EVLİLİK YORGUNLUĞUNU ENGELLEYİN

Araştırmalara göre evlilikten 2,5 yıl sonra ortaya çıkan evlilik yorgunluğunu engellemenin en etkili yolu birlikte vakit geçirmekten keyif alan iki arkadaşa dönüşmektir. Onu sürekli kontrol etmeye çalışan, yasaklar koyan ve acımasızca eleştiren bir ebeveyn rolünden ziyade hayatı boyunca en çok eğlendiği, sırlarını paylaştığı ve ortak aktivitelere katıldığı bir arkadaşı gibi davranın.

AFFEDİCİ OLUN

Affetmek evliliklerin huzurlu olması açısından oldukça önemlidir. Hataları saygı çerçevesinde konuşmak, çözmek ve bir daha tekrarlanmaması adına kararlar almak evliliklerin uzun sürmesine yardımcı olur. HEMEN SAĞLIK

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Ekim 2014Yayınlanma Tarihi:10 Ekim 2014