Huzursuz Bacak Sendromu

Psikiyatrist Dr. Funda Güdücü, yapılan araştırmalar ve görüşmelerden yola çıkarak bu kişilerin depresyona yatkın olduğunu söylüyor. Uyku ya da istirahat esnasında bacaklarda hissedilen rahatsızlık, huzursuzluk, hareket ettirme ihtiyacı, uyuşma, karıncalanma bazen de tam olarak tanımlanamayan bir histir. Uzmanların 'huzursuz bacaklar sendromu' diye tarif ettikleri bu durum kişiyi özellikle geceleri rahatsız eder. Yöresel tabirlerine göre yakınmanın tarifinde de çeşitlilik olur ve kişi "bacaklarım kıpraşıyor", "gıdıklanıyor", "yanıyor", "karıncalar geziyor" gibi cümlelerle yaşadığı sıkıntıyı anlatmaya çalışır. Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzm. Psikiyatrist Funda Güdücü huzursuz bacak sendromu (restless legs sendromu) olan kişinin bacaklarını hareket ettirmesi, yataktan kalkıp dolaşması ya da masajla kısa süreli de olsa bir rahatlama sağladığını ancak bu yöntemlerin sorunu geçici olarak giderdiğini anlatıyor.

Kişiyi uykusuz bırakıyor
Güdücü, hastalığın kişinin günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilediğini dile getiriyor ve şu bilgileri veriyor: "Bu durumdan şikayetçi hastalar, gece boyunca defalarca bacaklarını soğuk suyla yıkayarak, bacaklarını tülbentle sıkarak rahatlamaya çalışırlar. Ayakta hareket halinde iken rahatlama olduğundan tüm gece ev işlerini bitiren hanımlar var. Uyku bölündüğü için kalitesi de bozulmaktadır ve kişi uykusuzluktan yakınır."

Hastalığın görülme sıklığının yüzde 5'lerde olduğunu ifade eden Güdücü, kişi hastalığının sebebini bilmediği için genellikle tedavi için ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına başvurduğunu belirtiyor. Huzursuz bacaklar sendromunun çoğu zaman doktorlar tarafından bile teşhis edilemediğini söyleyen Güdücü, "Hastalık pek bi-linmediği için çocuklarda hiperaktif, yetişkinlerde ise romatizma hastalığıyla karıştırılabiliniyor" diyor. Oysa oldukça sık rastlanan ve en önemli uykusuzluk nedenlerinden birini oluşturan bu hastalığın bazen kollarda da benzeri yakınmalara sebep olduğunu dile getiren Güdücü, hastalığın iki tip olarak görüldüğünü anlatıyor. Ailesel sebeplerden olabileceği gibi diyabet, romatoid artrit ya da demir eksikliği gibi başka bir nedenle de ortaya çıkabildiğini söyleyen Psikiyatrist Güdücü, "Birincil tipinde, huzursuz bacak sendromuna neden olabilecek herhangi başka bir hastalık ya da sorun bulunmuyor. Beyinde dopamin maddesinin fonksiyonlarında ya da bu maddeye ait reseptörler düzeyinde bozukluk sözkonusu oluyor. İkincil tipte ise diyabet, romatoid artrit ya da demir eksikliği gibi sebeplerden kaynaklanıyor ve bu tip hastalık genellikle daha erken yaşta ortaya çıkıyor" değerlendirmesini yapıyor.

Depresyona yatkınlar
Dünyada ilk kez bu konuda tedaviyi ortaya koyan bilim adamının. Dr. Şevket Akpınar adlı bir Türk olduğunu anlatan Uzman Psikyatrist Dr. Güdücü, hastalığın seyriyle ilgili şu bilgileri veriyor: "Bu hastalar hareketlerinin kısıtlanacağı, uzun süre oturmak zorunda kalacağı sinema, otobüs yolculuğu gibi durumlar ya da ortamla karşılaşmaktan kaçınırlar. Bu hastalığın nedeni yüzde 95 hastada belirlenememiştir ancak süreğen bir hastalığın varlığı(şeker hastalığı v.s) etken olabilir. Bu şikayetler bazen kullanılan ilaçlar nedeniyle ya da adet dönemlerinde de gözlenebiliyor. Huzursuz bacak yakınması ile gelen hastalarda genellikle depresyon ya da kaygı bozukluklarından birinin eşlik ettiğini gözlüyoruz ki bu durumu destekleyen bir araştırma Mersin' de yapılmış. Araştırma için huzursuz bacak sendromlu 103 hasta ile böyle bir rahatsızlığı bulunmayan ve diğerleriyle yaşıt, aynı cinsten 103 kişi daha belirlenmiş. Araştırmanın sonunda huzursuz bacak sendromu görülen hastalarının diğerlerine oranla depresyona daha yatkın olduğunu saptanırken sendrom ne kadar şiddetliyse depresyonun da şiddetinin o kadar arttığı gözlenmiş. Bazen de depresif yakınmalarla gelen hastanın hikayesi araştırılınca huzursuz bacak ortaya çıkıyor. Sebebi tam bilinmese de uygulanan tedaviyle olumlu sonuç mutlaka alınıyor."

 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Nisan 2006

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.