HUZURSUZ ORTAM ÇOCUĞUN GELECEĞİNİ ETKİLİYOR

Kaynak:Sciencedaily - Çeviri: Ayda Çayır Np Grup

Ebeveyn kavgasına şahit olan çocukların psikolojik problem geliştirme riski daha yüksek. Ebeveynlerinin tartışmasından endişeye kapılan çocuklarda stres hormonu kortizol seviyelerinin de oldukça yüksek olduğu saptandı.

6 yaşındaki 208 çocuğun katıldığı araştırmada, telefon aracılığıyla gerçekleştirilen temsili tartışmalarda çocukların sıkıntı, düşmanlık ve kavgaya katılım düzeyleri ölçüldü ve incelendi.

Çalışma sonunda çocukların kavgaya dahil olma ve düşmanlık düzeyleri her zaman kortizol düzeyleri ile ilişkili bulunmazken, aşırı sıkıntı yaşayan çocuklarda yüksek kortizol düzeyleri saptandı.

Psikoloji profesörü Patrick Davies'e göre, ebeveyn çatışmasından endişeye kapılan çocukların kavgaya gösterdikleri biyolojik duyarlılık daha yüksek.

Bu durumda çocukların ileriki yıllarda sağlık problemi yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Uzmanlar ailelerin çocuklarının yanında tartışmamaları konusunda özellikle uyarıyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.