İFADE EDEMEME, ŞİDDETE DÖNÜŞÜYOR

İFADE EDEMEME, ŞİDDETE DÖNÜŞÜYORAfyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Dündar, şiddeti engellemek için gençlerin fikir sahibi olmalarını sağlayacak ve fikirlerini açıkça ortaya koyabilecekleri demokratik platformlar oluşturulması gerektiğini söyledi.

AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Dündar, İstanbul'da Beşiktaş-Çaykur Rizespor maçında meydana gelen ve bir gencin bıçaklanarak ölmesiyle sonuçlanan olayla birlikte gündeme gelen şiddet olaylarını değerlendirdi. Şiddet olaylarının aile içinde çocuklara, kadınlara yönelik, genelde ise tribün şiddeti gibi yaşamımızın pek çok alanını kapladığını belirten Prof. Dr. Dündar, "Çeşitli başlıklarla gündeme taşınan şiddet olaylarını önlemek çoğumuzun gayreti haline geldi. Ancak şiddeti zihinlerden silecek önlem ve uygulamalar bir an önce gerçekleştirilemezse, 'şiddet ve önlem' mücadelesi karşılıklı birbirlerine yeni yöntemler geliştirerek devam edecektir. Şiddeti zihinlerden silecek en önemli önlem fikir sahibi olmak ve fikirleri nezaket çerçevesinde dile getirmektir. Fikir sahibi olmak çok önemli, ancak yetmez. Fikir çarpıştırmasını da öğrenmelidir. Çünkü, fikir çarpıştıramayanlar ya bedenlerini çarpıştırır ya da kendisini uyuşturur, en kötüsü hem uyuşur hem de bedenleri çarpıştırır. Bir meseleyi diliyle çözemeyen eliyle çözmeye çalışır" diye konuştu.
Özellikle gençlerin fikir sahibi olmasından korkulmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Dündar, "Bu bağlamda, bir an önce çocuklarımızın ve erişkinlerimizin karar verme yeteneklerini geliştirecek, fikir sahibi olmalarını sağlayacak, fikirlerin çarpıştırılabileceği demokratik platformları oluşturacak uygulamaları hayata geçirmeliyiz. Özellikle gençlerin fikir sahibi olmalarından korkmamalıyız. Fikir edinmek ve fikir çarpıştırmak insanı yüceltir, oysa bedenleri çarpıştırmak veya uyuşmak kişiyi insanlıktan uzaklaştırır. Ayrıca, bedenleri çarpıştırmak bölücülüğü körükler ve 'bizden olanlar ve olmayanlar' gibi yaklaşımlara yol açar. Her türlü bölücülük şiddet getirir. 'Hem bölünelim, hem de şiddet olmasın' diyemezsiniz. Şiddet, bölünmenin doğal sonucudur. Birlik, beraberlik ve sulh ise ancak fikirlerin çarpıştırılmasıyla sağlanabilir" diye konuştu.

KAYNAK:
//www.haber1.com/


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:25 Temmuz 2023Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.