İfade özgürlüğünün imtihanı

Hindistan'daki Penguin Yayınları, "Hindular: Alternatif Bir Tarih" kitabını piyasadan çekme ve basılmış nüshalarını yok etme kararı aldı.

Hindistan'daki Penguin Yayınları, "Hindular: Alternatif Bir Tarih" kitabını piyasadan çekme ve basılmış nüshalarını yok etme kararı aldı.

ifadeozgurluguBu, Hindistan'daki ifade özgürlüğüne yapılan son saldırı. Yayıncının tavrı sansür taleplerini daha da cesaretlendireceğe benziyor. Hindistan'ın 1949 tarihli anayasası, konuşma ve ifade özgürlüğünü güvence altına alıyor. Oysa bu özgürlüğü sınırlandıran sömürge dönemi yasaları, dinsel tutuculuğun işgüzar muhafızlarınca istismar ediliyor. Penguin Yayınevi, Wendy Doniger'a ait kitabı geri çekme sebebi olarak, 1860 tarihli Britanya Hindistanı ceza kanununda 1927'de yapılan değişiklik uyarınca ceza ve hukuk davalarına maruz kalmasını gösteriyor. Bu düzenlemeye göre Hintlilerin "dini duygularını" incitmek bir suç. Gerek Hindular, gerek Müslümanlar hakaret içerdiğini düşündükleri kitapları yasaklatmak için bu yasaya başvuruyor. Bu da yetmezmiş gibi, güçlü şirket ve bireyler de iftira iddiasıyla kitapları yasaklatıyor. Hint hükümeti, kendisine ifade özgürlüğünü kısıtlama yetkisi veren 1951'deki bir anayasa değişikliğine dayanarak kitapları yasaklayabiliyor. Hindistan Anayasa Mahkemesi Aralık ayında, yerel bir holding olan Sahara Grubu hakkındaki bir kitap için (holding yazara dava açtıktan sonra) yayını durdurma kararı almıştı. 2011'de Siddharta Deb'in "Güzel ve Lanetli" isimli kitabı Hindistan'da bir bölümü eksik yayınlandı çünkü o bölümde adı geçen şahıs, ücra bir mahkemede dava açmıştı. Çağdışı yasalar Hindistan'daki ifade özgürlüğünün yalnızca bir yüzü. Özellikle Hindu milliyetçiler, hoşlarına gitmeyen şeylere şiddet tehditleri savuruyor. Nitekim Penguin Yayınları, Doniger'in kitabını geri çekerken, "çalışanları tehdit ve tacizden korumak için ahlaki yükümlülüğü" gerekçe gösteriyordu. Bu arada, Hindistan'daki olayları haber yapmak bile tehlikeli olabiliyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler'in son raporunda Hindistan, 180 ülke içinde 140. sırada yer aldı. G azeteciler, Hindu milliyetçilerinin görüş veya adayları hakkında haber yaparken dikkatli olmalarına dönük tehditler dahil, sürekli baskı altında. İfade özgürlüğünü sınırlayan yasaların keyfi istismarı bir korku iklimi yaratıyor. İfade özgürlüğünün düşmanları daha da kitap yasaklatmak istiyor. Fakat bu güçlere karşı tepkiler de artıyor. Penguin Yayınları'nın kararına tepki olarak yazar ve gazeteciler şiddetli bir eleştiri kaleme aldı, hatta iki Penguin yazarı, yayıncılarından kendi kitaplarını da imha etmelerini istedi. Yurttaşlar, ifade özgürlüğüne karşı saldırıların durdurulması için gerekli bir adım olarak, ceza kanunundaki olumsuz hükümlerin iptali için parlamentoya dilekçeler gönderiyor. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Mart 2014Yayınlanma Tarihi:23 Mart 2014