İkiz anne anne babası olmak zor mu

İkiz çocuk sahibi olacağınızı duyunca panik mi yaşadınız? İkiz anne babası olmak zor mu? İşte uzman önerileri.

İkiz çocuk sahibi olacağınızı duyunca panik mi yaşadınız? İkiz anne babası olmak zor mu? İşte uzman önerileri. İkiz çocuk sahibi olacağını duyan pek çok anne babanın yaşadığı ilk duygu panik, korku ve şaşkınlıktır. Durumun kabullenilmesiyle beraber büyük bir heyecan da bu duygu karmaşasına eklenir.

ÇOCUKLARINIZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

Çocuk sahibi olmak başlı başına doğanın bir mucizesi iken bir de çoğul gebelikler olayın heyecan boyutunu daha çok büyütürler. İkiz anne babası olmak gerçekten son derece zordur. Hem bebeklerin sağlıklı büyümeleri hem de psikolojik olarak sağlıklı bireyler olarak yetişmeleri için öncelikle anne babanın sağlıklı bir ruh hali içinde olması gerekir. O nedenle küçük öneriler işlerine yarayabilir: •İkiz çocuklar sürekli bir hareket, zaman zaman kavga, gürültü demektir. Her zaman adil olmak mümkün değildir, kendinizi zorlamayın.

0-6 YAŞ GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

•Çocuklar arasında rekabet duyguları olacaktır. Bu duyguyu kullanarak onları eğitmeye çalışmayın. Kardeşler arası çatışmaya yol açabilirsiniz. •Çocukları başkalarının önünde eleştirmek, yanlışlarını vurgulamak ve kıyaslamak gibi bir hataya düşmeyin. •Mükemmel anne baba tutumu yoktur. Zaman zaman yanlış davranabilirsiniz ama asla suçluluk hissine kapılmayın. •İkiz annelerinde genellikle iki çocukla aynı anda ilgilenemediği duygusu ve yetersiz kaldığı düşüncesi ortaya çıkar. Çocuk sayısından bağımsız olarak sadece olabildiği kadar onlarla vakit geçirmeye çalışın. Süre önemli değildir, önemli olan onlara vakit ayırmaktır. •İkiz oldukları için birbirine benzer isimler koymak, aynı kıyafetleri giydirmek, aynı kurslara göndermek, aynı sınıfta eğitim almalarını sağlamak, maalesef çok doğru bir davranış değildir. Onların birey olarak farklı özellikler geliştireceklerini unutmayın. İkiz anne babası olmak gerçekten son derece özel ve hoş bir durumdur, bütün zorluklarına rağmen. Yaşanılan zorlukları hayatın küçük ve geçici sürprizleri olarak değerlendirin ve olabildiğince tadını çıkarın. HÜRRİYET AİLE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Ağustos 2012Yayınlanma Tarihi:07 Ağustos 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.