İKİZ ANNELERİ NELER YAŞAR

Hürriyet

İkiz çocuk büyütürken sadece anne olarak siz değil etrafınızdaki herkes zorluk yaşayacaktır. İşte çözüm yöntemleri.

İş hayatı yoğun olan baba için, evde birdenbire varlıklarını şiddetli bir şekilde belli eden iki bebek zorlayıcı olabilir. Birincil derecede sorumlu ve önemli olan anne yani siz ise, bunlardan payını en fazla alan kişi olurusunuz. Henüz doğum sıkıntısını atamadan emzirme, ilgilenme gibi işler size iki kat fazla gelir. Geceleri yaşanan uykusuzluk, çocuklarınızı uyutmak, beslemek ve bakımlarını yapmak için iki kat zaman ve emek harcamak zorunda kalırsınız. İşte bu zamanlarda sizin psikolojik durumunuz belirleyici bir rol oynar. Hele de yardımcınız yoksa bu dönem travmatik bir süreç haline gelebilir. Loğusalık döneminiz ağır geçtiyse, kesinlikle yardımcıya ihtiyacınız vardır. Eşinizin de size karşı ılımlı, sabırlı olması ve bebeklerinin sorumluluğunu üstlenmesi gerekir. Bu, sizi rahatlatacak ve bu dönemi daha iyi atlatmanızı sağlayacaktır.

ZAMANI DOĞRU KULLANIN

Eğer hem çalışan bir anneyseniz, çocuklarınızla belli bir dönem geçirmek isteyebilir, bu dönem içinde çocuklarınızın dilini anlayıp, onların ihtiyaçlarını daha iyi karşılayacaklarını düşünebilirsiniz. Onların belli alışkanlıklar kazanıp, belli bir döneme ulaştıklarını görmek ve gelişimlerini takip etmek, size büyük bir haz verebilir. Bu bir yerde doğru bir düşüncedir, ancak günümüz şartlarını göz önünde bulundurduğumuzda, çalışma hayatına ara vermeniz çok zor bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor. Bilhassa ikiz bebek sahibiyseniz, daha da zor bir seçimle karşı karşıyasınız demektir. Bebeklerin manevi ihtiyaçları mı? Maddi ihtiyaçları mı? diye düşünebilirsiniz. Yalnız bu noktada herhangi bir tercih söz konusu olduğunda, ailenin ortak kararı geçerli olmalıdır.

Eğer çalışmaya devam gibi bir karar alırsanız dikkat etmeniz gereken nokta; güvenilir bir bakıcı ve iyi bir planlamadır. Çalışma hayatınızın yoğunluğu, zaman problemi olarak karşınıza çıkar. Çocuklarınızla yeterince, kaliteli zaman geçirmeniz, sizin ve çocuklarınızın psikolojik açıdan güven ve sevgi hissetmenize sebep olur. Zamanınızı iyi ayarlayarak, çocuklarınızla daha fazla zaman geçirmelisiniz.

İKİZLERİNİZLE NASIL VAKİT GEÇİRMELİSİNİZ?

• Daha verimli bir anne-çocuklar iletişimi kurulması için, zaman iyi planlanmalısınız.

• Onları tanımaya çalışmalısınız.

• Onlarla kaliteli zaman geçirilmeli, kimi zaman çocuklarınızın ayrı ayrı faaliyetlere katılmasını sağlamalısınız.

• Genelde anne ve baba çocukları paylaşmaktadır. Çocukların hem anneye hem de babaya ihtiyacı olduğunu unutulmamalısınız.

• Öncelikle çocukların ihtiyaçlarını ve tercihlerini göz önüne almalısınız.

• İkizler genelde birbirlerine yettikleri için, eşinizle siz kendinizi dışlanmış hissedebilirsiniz, ancak onların kardeş ve iyi birer oyun arkadaşı olmaları iyi bir şanstır.

• Güvenilir bir yardımcı, size yardımcı olarak çocuklarınızla dönüşümlü olarak zaman geçirmenizi sağlayabilir.

• Babanın varlığı her yönden önemli bir faktördür. Eşinizin de sizinle beraber çocuklarınızla vakit geçirmesine dikkat etmelisiniz.

FARKLI BİREYLER OLDUKLARINI KABUL EDİN

İkiz çocuk sahibi anne ve babalar çocuklarını genelde aynı kıyafeti giydirirler. Hem görüntü olarak çok sevimli oldukları için hem de birbirlerini kıskanmamaları için giydirdiklerini ifade ederler. Yalnız bu davranışın ilerleyen yaşlarda, çocuklarınızın kimlik ve kişilikleriyle ilgili olarak bağımlılığı da beraberinde getirdiğini unutmamalısınız. Çocuklarınızı aynı giydirmek onları "Tek–aynı" olarak nitelemektir. Unutmamanız gereken nokta; onların ayrı birer kişilik ve birey olduğudur. Birbirlerinden farklı birer kişilik olan ikizler, yaşamlarında çoğu zaman diğer kardeşlerinden farklı bir benzerlik göstermezler. Onların bu farklılıklarına saygı göstererek, tercihlerini kabul etmeniz gerekir. Beğenileri, ilgileri, yetenekleri, mizaçları birbirinden farklıdır ve onları iyi tanımaya çalışmalısınız.

İkiz çocukların aynı okulda aynı sınıfta olmaları çoğunlukla anne-babalar tarafından yine tercih edilen bir durumdur. Eşinizle birbirinize yardımcı olabilmek için, enerjinizi ve zamanınızı daha verimli kullanabileceğinizi düşündüğünüz için aynı okula ve aynı sınıfa vermiş olabilirsiniz. Bunun ne kadar doğru bir davranış olduğu tartışılan bir durumdur çünkü çocukların okuldaki performanslarına ve sosyal ilişkilerine bakıldığında, bunun olumsuz etkileri rahatlıkla gözlemlenebilir. İkizlerden birinin sivrilmesi, daha baskın olması evde tolere edilebilirken, bu durum okulda geri kalmasına, sosyal ilişkisinin bozulmasına, içe kapanmasına ve arkasından kardeşler arasında iletişim problemlerine sebep olabiliyor. İkizlerin birbirine az da olsa benzemesi çevrede ve okulda kıyasa sebep olacaktır. Bunun engellenmesi elbette ki çocuklarınız açısından faydalı olur.

İKİZLERİN BİREYSELLEŞMESİ İÇİN ÖNERİLER:

• Çocuklarınızın ayrı birer birey olduğunu kabul etmelisiniz.

• Çocuklarınızı iyi tanımalısınız.

• Çocuklarınızı paylaşılmamalısınız.

• Aynı kıyafetleri giydirip, aynı saç modelini yapmamalısınız.

• Çocuklarınızın aynı okulda ve aynı sınıfta öğrenim görmeleri, bireyselleşmelerini engeller.

• Çocuklarınızın da kendilerini tanımalarına fırsatlar yaratılmalısınız.

• Farklı sosyal faaliyetlerde yer almalarına imkan tanımalısınız.

• Sürekli beraber olmaları yerine, yeni arkadaşlar edinmeleri için teşvik etmelisiniz.

• Nasıl davranmanız konusunda, belli aralıklarla pedagog ya da psikologlardan yardım almanız, sizin için iyi olacaktır.

İkizlerin birbirlerini kıskanmaması için nelere dikkat etmelisiniz?

• Çocuklarınızı kıyaslamamalı ve rekabet ortamı yaratmamalısınız.

• Onların tercih ve isteklerini göz önüne alırken, kimi kuralları da öğretilmelisiniz.

• Genelde anne ve baba, çocuklarını paylaşırlar. Çocuklarınızın hem anneye hem de babaya ihtiyaçları olduğunu unutulmamalısınız.

• Aile içinde birlik ve beraberlik duygularıyla hareket etmeli ve bunları çocuklarınıza öğretilmelisiniz.

• Sürekli beraber olan çocuklarınızın, başka arkadaş ve etkinliklere de ihtiyaçları olduğunu unutulmamalısınız.

• Çocuklarınızın birbirlerine göre, güçlü ve zayıf yönlerini iyi değerlendirilmelisiniz. Birinin zayıf yönünü güçlendirmeye çalışırken, diğerinin güçlü yönünü abartmamalısınız.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Kasım 2009