İKİZ BEBEKLERİNİZ VARSA..

Anneyizbiz

İkiz bebek bekleyen aileler çocuklarının her şeylerinin benzer olmasını isterlerse psikolojisini ne yönde etkiler?

İkiz olmak, hepimize son derece ilginç gelen ve birçoğumuzun merakla anlamaya çalıştığı hem güzel hem de sıkıntılı bir kardeşlik durumudur. İlginçtir çünkü biz tekil bireyler çoğul kardeşlikleri anlamakta zorlanırız. Aynı anda doğmuş olmak, aynı süreçlerden aynı anda geçmek gerçekten bizim için anlaşılmaz ve şaşırtıcı bir konudur.

İkiz kardeşler için de muhtemelen bizim gibi tekil olmak anlaşılmazdır. Onlar dünyaya gözlerini açtıkları andan itibaren yanı başlarında bir başka kardeşin varlığını görmeye alıştıkları için onlar açısından tuhaf bir durum yoktur.

Bu muhteşem kardeşlik ilişkisi en çok anne babaları ve zaman zaman kardeşleri çok zorlayabilir. Özellikle ebeveynler açısından ikiz çocuklar arasında dengeyi kurmak zordur ve ikiz anne babası olmak tahminlerden daha çok fedakarlık isteyen, emek isteyen, son derece yorucu bir iştir.

İKİZ ÇOCUKLARA VERİLEN İSİMLER

İkiz çocuklar açısından durum bize dışarıdan göründüğü kadar hoş olmayabilir. Çocuklar tek yumurta ikizi de olsalar, farklı kişilikler olarak kabul edilmek, kendi isimleriyle çağrılmak ve bireysel olarak kendilerine ait kişilik özellikleriyle tanınmak isterler. Bu farklı olmak çabası ikiz anne babaları için sıkıntılı anlara neden olabilir. Çünkü aynı durum ikiz anne babaları için de geçerlidir. Örneğin ikiz ya da üçüz ebeveynleri iki ayrı çocuğun anne babası olarak değil, ’ikizlerin annesi, ikizlerin babası’ olarak çağrılırlar ve bu tanımlama çocukları olduğu kadar ebeveynleri de sıkıntıya sokar.

İkiz çocukların özellikle isimleri konusunda son derece hassas olabilecekleri unutulmamalıdır.
Anne babaların her çocuğun kendi ismiyle çağrılması konusunda titiz olmaları, bu konuda okuldaki öğretmenlerini de uyarmaları önemlidir. Genel bir tanımla çağrılan çocuklar bireysel anlamda önemsenmedikleri duygusuna kapılabilirler.

AYNI KIYAFETLERİ GİYDİRME

İkiz annelerinin, çocukların görünüşleri bakımından ikiz olduklarını vurgulamak amacıyla ya da şirin olduklarını düşünerek onlara genellikle birbirinin aynısı kıyafetler giydirdiklerini gözlemliyoruz.
Son yıllarda durumun genç ebeveynlerde biraz değiştiğini gözlemliyoruz ancak genel alışkanlık hala aynı şekilde devam ediyor. Oysa bizim önerimiz çocukların kişisel farklılıklarına saygı gösterilmesi ve bunun öncelikle farklı kıyafetler seçmek yoluyla yansıtılması biçiminde. İkiz olsalar dahi her çocuğun kendine has özellikler taşıdığı göz önünde bulundurulmalıdır ve eğer seçim yapabilecekleri yaştalarsa onların beğenilerini de dikkate alarak farklı kıyafet seçimleri yapmaları en sağlıklı yol olacaktır.
Eğer ısrarla aynı kıyafetleri giymek isterlerse bu seçimlerine saygı gösterilmeli ancak anne baba olarak biz çocuklara özellikle aynı kıyafetleri giydirme konusunda zorlayıcı olmamalıyız.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.