İklim değişimi kültürel çöküşe neden olmuş

Yaklaşık 3200 yıl önce meydana gelen önemli bir iklim değişimi, Doğu Akdeniz bölgesindeki krallıkların çöküşüne mi neden oldu?

Yaklaşık 3200 yıl önce meydana gelen önemli bir iklim değişimi, Doğu Akdeniz bölgesindeki krallıkların çöküşüne mi neden oldu?

iklimdegisimiToulouse Üniversitesi’nde David Kaniewski ve ekibi, fosil bitki tozlarını inceleyerek Yunanistan’nda üç yüz yıl kadar devam eden bir kuraklık döneminin izlerine ulaştı. Bu kuraklık Geç Tunç devrinde önemli siyasi ve ekonomik krizlere hatta savaşlara ve göçlere sebep olmuş olabilir.. O tarihlerde özellikle de Miken, Tiryn ve Pilos sarayları yangınlar nedeniyle harap olmuş ve kraliyet toplulukları yok olmuştu. Anadolu’da ise Hitit krallığı çökmüş, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’in diğer bölgeleri de denizci halkların istilasına uğramıştı. Geç Tunç devrindeki devletlerin çöküş nedenleri bugüne dek pek açıklanamamıştı. En yaygın görüşe göre, krizler karadan ve denizden yaşanan yoğun göçlerle ortaya çıkmıştı. Bazı araştırmacılar ise bu değişimlerin depremler veya savaşlarla da meydana gelmiş olabileceğini sanıyorlar. PLOS One dergisinde yayımlanan son araştırmada Fransız bilimciler o devre ait fosil bitki tozlarını inceledi.. Örnekler Kıbrıs’taki bir tuz gölünden sondaj çalışmasıyla çıkarıldı. Polenler eski dönemlerde yaygın olan bitki türleri dolayısıyla da iklim değişimi hakkında bilgi verir. Araştırmacılar işte bu verileri arkeolojik buluntular ve Suriye’de elde edilen verilerle birleştirdi. Daha önce gerçekleştirilen diğer araştırmalarla da Maya kültürünün çöküşü kuraklık dönemleriyle ilişkilendirilmişti. Maya kültürü özellikle de 1020 ve 1100 yıllarında yaşanan çok şiddetli kuraklıklarla son buldu, diyordu Amerikalılar. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:31 Ağustos 2013Yayınlanma Tarihi:03 Eylül 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.