İLAÇLARIN DOZUNU AYARLAYACAK

REUTERS

Basit bir gen test, kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçların uygun dozunun belirlenmesini sağlayacak ve kanamayı önleyecek.

Basit bir gen testinin, kanın pıhtılaşmasını  önleyen ilaçların uygun dozunun belirlenmesini sağlayabileceği ve tedavi  sırasında hastanın kanama geçirmesinin önlenebileceği bildirildi.

Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırma, hastanın en fazla  kullanılan pıhtılaşma önleyici ilaca (varfarin) duyarlılığını etkileyen iki gen  değişimini test ederek, hastanın pıhtılaşma ve kanama gibi sebeplerle hastaneye  kaldırılmasının yaklaşık üçte bir oranında azaltılabileceğini gösterdi.
Araştırmaya imza atanlardan Dr. Robert Epstein, gen testinin doktorlara,  hangi dozda varfarin vermeleri yönünde tedavinin başında yol gösterebileceğini  belirtti. Epstein, bu yöntemin hastalardaki olumsuz yan etkileri de en aza  indirebileceğini vurguladı.

Araştırma, Atlanta'da her yıl düzenlenen kalp sağlığı toplantısının son  gününde sunuldu.
Varfarin'in hasta için uygun dozunu bulmak haftalarca, hatta aylarca  sürebiliyor. Bu süre içinde sürekli kan testi yapılıyor. İlacın düşük dozda  verilmesi hastada pıhtıya, yüksek dozda verilmesi kanamaya yol açabiliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.