İLGİNÇ ARAŞTIRMA

MedWire News Çeviri: Ayda Çayır/NPGRUP

Üç boyutlu manyetik rezonans görüntülerinin elde edildiği çalışmada, sağlıklı kontroller, şizofren hastalar ve etkilenmemiş kardeşleri karşılaştırıldı. Hastaların özellikle frontal lob ve temporal, paryetal, oksipital ve limbik bölgelerinde, korteks kalınlığında anlamlı bir incelme saptandı.  Seçilen bir eşikte, etkilenmemiş kardeşler arasında anlamlı bir farklılık yoktu.  

İleri analizde, korteks kalınlığında belirgin azalmaları olan hastaların kardeşlerinde de bu tarz azalmalar olduğu belirlendi.  

Her ne kadar araştırma verileri azalmış kortikal kalınlığın kalıtsal olduğunu açık bir şekilde ortaya koysa da, araştırmacılar başlı başına ince bir korteksi genetik şizofreni riskiyle ilişkili, güçlü bir ara fenotip veya endofenotip olarak kabul etmediklerini açıkladılar.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.