İlham kaynağını yiyen ressam

41 yaşındaki ressam ve yemek aşığı Mike Geno'nun durumunu anlamak için, hayatında ilk kez biftek resmi yaptığı döneme geri gitmek açıklayıcı olacaktır. İşte ilham kaynağını yiyen adam.

41 yaşındaki ressam ve yemek aşığı Mike Geno'nun durumunu anlamak için, hayatında ilk kez biftek resmi yaptığı döneme geri gitmek açıklayıcı olacaktır. İşte ilham kaynağını yiyen adam.

Geno, bundan yaklaşık 10 yıl önce Güney Illinois Üniversitesi'nde yüksek lisans çalışmasını sürdürürken, karamsar bir şekilde hayatını "karnını doyuramayan sanatçı" kavramı üzerinden algılıyordu. Bir gün stüdyosunda aç biilaç şekilde otururken bir arkadaşının kendisine uğradığını anlatıyor. Arkadaşına, "Şöyle kocaman bir biftek resmi yapmalıyım. Büyük bir iştahla ısırmayı arzulayacağın bir şey" demiş. Duvarları yağlıboya ile yapılmış jöleli çörek, sosisli sandviç, kruvasan, pancetta (bir tür kurutulmuş domuz eti) dilimleri, sushi parçaları, halka halka domuz pastırması ve onlarca üçgen şekilli peynir diliminin resimleri ile dolu stüdyosunda yapılan mülakatında, "Ertesi gün gidip bir kasaptan en iyi bifteği aldım. Bozulmaması için bifteği havalandırmanın önüne yerleştirmiş ve ilk yemek tablosunu 4 saatten az bir zamanda tamamlamış. Geno, "Yememek gibi bir şansım yoktu. Bu yüzden acele ettim ve o akşamki yemeğe yetiştirdim. İnanılmaz lezzetliydi" diyor. Sonraları, mutfak merakının hocaları ve arkadaşları arasında ilgi gördüğünü fark etti: Biftek resimlerine herkes bayılıyordu. "İşe yaramış görünüyordu" diyor. Dönüm noktası sayılacak bu gelişmenin ardından resimlerini internetten 300 ila 900 dolar arasında fiyatlarla satan Geno, kendisine bir tür hedef tanımladı. Sanatçı, "Sadece çekici/iştah açıcı bulduğum şeylerin resmini yapıyorum. Resmini yaptığım şeyin de gerçekten baştan çıkaran yanlarını vurgulamaktan hoşlanıyorum. Bu durumda da peynir, resmini yapabileceğim en uygun şeye dönüşüyor. Peynire bakarken gerçekten acıkıyorum" diyor. Madame Fromage takma adıyla peynir hakkında bir blog yazan 40 yaşındaki Tenaya Darlington, "Resimleri birer ayartma aracı. Onun eserlerine bakınca içimden bir baget alıp tuvale saldırmak geçiyor" diyor. Buna paralel olarak Darlington, Geno'nun peynir danışmanı oldu ve bir araya gelerek dünyanın dört bir yanındaki peynirleri keşfediyorlar. Artık cuma sabahları, çoğunlukla Philadelphia'da vitrinlere bakmak ve yeni lezzetleri denemek üzere bir araya geliyorlar. Diğer yiyecekler de aklını çeliyor. Geçenlerde tamamladığı bir domuz pastırması resmini duş perdesi haline getirdi. Ancak Picasso'nun mavi renkle, Monet'in kuru ot yığınlarıyla, Thiebaud'un çeşit çeşit pastayla yaptığı gibi, Geno da tutkusunun aromatik kaynağını aramaya devam ediyor. Geno, "Bu süreçte anladığım tek bir şey varsa o da hiçbir zaman peynirsiz kalmayacak olmam diyor. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Mayıs 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.