İlişkide başarıyı yakalamanın sırları

İlişkide mutluluğu yakalamak ve aşkın devamını sağlamanın sorunlar yerine ilişkinin güçlü noktalarına konsantre olmakta yattığı öne sürüldü.

İlişkide mutluluğu yakalamak ve aşkın devamını sağlamanın sorunlar yerine ilişkinin güçlü noktalarına konsantre olmakta yattığı öne sürüldü.

İlişki uzmanlarına göre, başarılı olmak ve mutluluğu yakalamak sanıldığı kadar zor değil. Uzmanlar, "Partner veya eşinizle aranızda problem olduğunda ne yapıyorsunuz? Probleme konsantre olup sorunu çözünceye kadar üzerinde konuşuyor musunuz? Eğer bu saydıklarımızı yapıyorsanız, konuyu abartıyor ve daha da büyümesine neden oluyorsunuz demektir" dedi.

"İLİŞKİNİN EL KİTABI’NI YAZDI"

iliskiler’İlişkinin El Kitabı’nın yazarı George Pransky, ilişkide başarılı olmanın sırrının az konuşup çok dinlemekte olduğuna inandığını, düşük enerjiyle soruna  odaklanmanın problemi daha da büyüteceğini söyledi. Pransky kitabında, "İlişkide mutluluk nasıl yakalanır ve aşkın devamı nasıl sağlanır?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Probleme odaklanmak büyük hata. Duygusal olarak zayıf ve moraliniz bozukken düşüncelerinizin yatışması için bekleyin. İlişkide probleme odaklanmak ilişkiyi öldüren en büyük etken. Konu hakkında ne kadar fazla düşünürseniz ve reaksiyon gösterirseniz hiç alakalı olmayan başka sorunların çıkmasına yol açacaktır. Başlı başına ’problem’ kelimesi bile konuya güvensizlik katacak. Eğer sorun olan konuyu düşünmezseniz, büyük ihtimalle bir çıkış yolu bulacaksınız. Bu aynı bir yaranın iyileşmesi sürecine benziyor. Nasıl kabuk tutmak üzere olan yarayı ellemiyor ve defalarca yaranın üzerini açmıyorsanız; ilişkide böyle. Yaranın iyileşmesi için en doğal ortamın sağlanması ve yaranın kendi kendine iyileşmesini beklemek gerekiyor. Eğer sürekli aynı sorunu düşünmeye devam ederseniz, çözümü görmeniz imkansız olacak. Sürekli aynı şeyi düşünür ve üzerinde odaklanırsanız, daha çok içine batarsınız. Burada yapılması gereken şey zihnin rahatlamasını ve çökkün duygu durumumuzun değişmesini beklemek. Bu şekilde rahatlayan zihin sayesinde taze bir ’iç görü’ size doğru çözümü gösterecektir." Pansky, ilişkisinde problem yaşayan çiftlere bir ay süreyle uygulayabilecekleri pratik çözümler içeren şu iyileşme programını önerdi: "Kendinizi duygusal olarak zayıf ve güçsüz hissediyorsanız problem hakkında konuşmaktan kaçının. Eğer iletişim kurmak zorunda kalırsanız, konuşmak yerine partnerinizi anlamaya çalışarak dinleyin ve kendizi onun yerine koymayi deneyin. Kendinizi her soruya hızla nefes almadan cevap verir halde bulursanız derhal konuşmaya son verin. Öyle bir zaman gelecek ki, probleminiz kolayca konuşabilir hale gelecek. Eğer probleminize başka bir açıdan bakabilirseniz, sorunuz sorun olmaktan uzaklaşacak; öğrenmek ve gelişmek için bir fırsat olarak karşınıza çıkacaktır." Bu konuda görüşlerini açıklayan çiftler başarılı ilişkilerindeki sırrın sevgi ve en önemlisi ise birbirine güven ve sadakat olduğunu söyledi. DHA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:29 Kasım 2014Yayınlanma Tarihi:02 Aralık 2014