İlişkide hangi taraf daha önce 'seni seviyorum' der

Bu kişiyi, beğenmekten daha ötesi bir durum. Peki sizce “Seni seviyorum” demenin zamanı ne zaman?

Buna karar vermek zor çünkü bu cümleyi kurduğunuzda karşınızdaki kişinin tepkisine göre birçok şey değişecek. O da sizi seviyor ve söyleyecek olabilir ya da daha o noktaya gelmemiş olabilir. İnsan, üzüntüden olabildiğince kaçmaya çalışan bir varlık olduğundan bu tür tereddütleri yaşamak çok doğal. Fakat, 2011 yılında Harrison ve Shorthall tarafından yapılan araştırmaya göre erkekler bu adımı daha önce atıyor bunun sebebi belki de erkeklerin duygularının daha önce farkına varıyor olması olabilir.

Kadınlar, bu duygularından emin olmak için birkaç ay geçmesi gerektiğini ileri sürerken bu süre erkekler için daha kısa. 2009 yılında Schmitt tarafından yapılan çalışma sonuçlarına baktığımızda ise ilginç bir tablo karşımıza çıkıyor. Erkekler daha önce duygularını ifade etmesine rağmen kadınlar ilişkiye daha çok yatırım yapıyorlar, özellikle cinsiyet-eşitlikçi ülkelerde bu durum fazlaca gözlemleniyor. Bu ve buna benzer çalışmalar gösteriyor ki “Seni seviyorum” denildiği zaman her iki taraf da muhtemelen aynı şeyi ifade etmiyor, hatta aynı şeyi algılamıyor. Bilimsel çalışmalar tarafından desteklenen bu durumun da gösterdiği gibi, karşı tarafın bakış açısıyla bakmak daha önemli.

Yapılan bu çalışmalarda “Seni seviyorum” cümlesini kullanmanın zamanlamasına evrimsel açıdan da bakıldı ve özellikle 2011 yılında Ackerman tarafından yapılan çalışmada görüldü ki bu cümle erkekler tarafından kullanıldığında altında yatan neden aslında seks olabilir. Çalışmadaki katılımcılar tarafından seni seviyorum gibi samimi bir cümle kullanıldığında bu uzun ilişkinin habercisi olarak görülüyor fakat bu erkekler için stratejik bir durum olabilir.

BİLİMFİLİ


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:22 Eylül 2017Yayınlanma Tarihi:21 Eylül 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.