İLK AYAKKABISI NASIL OLMALI?

Anneyizbiz

Bebeğim ne zaman ayakkabıya ihtiyaç duyacak? Yumuşak tabanlılar, ayağa uygun ısıyı veren seçimleri değerlendirebilirsiniz.

Bebeğiniz ilk adımı atma anı ile, ilk ayakkabısını alma zamanı gelmiş demektir. Ayak tabanı ve üstü destekli, koruyuculu. Dışarıda ayakları tehlikeli çarpmalara karşı, saplanabilecek kıymıkları önlemek için.Evde de ayakkabı giymesi uygundur. Daha yumuşak, patik tarzı gibi yada yalınayak da yürüyebilir. Tabiki bastığı yerin ısısı göz önüne alınmalı.

AYAKKABI ALIŞVERİŞİNDEKİ İPUCULAR

• Günün sonuna doğru ayakkabınız alın. Sabah ayakları daha rahatlamış olduğundan gün sonuna doğru %5 oranında genişlemiş olabilir.

• Ayağın hava alabileceği seçimler yapılmalı (kanvas, kumaş, hafif yumuşak deri) Sentetik, yapay deri den uzak durunuz, terleme yapabilir.

• Ayakkabı tabanına bakın; esnek ve sıkı olsun, yumuşak ve bükülemez olmasın. Ayak taban boşluğunun hafif çıkıntılı ve kaymaz deri tabanlı olması uygundur.

• Yüksek tabanlı ayakkabı tercih etmeyiniz.

• Ayağa tam olmasına bakın, parmakların sıkışmaması için genişliğine dikkat edin, içeride hareket alanı olmalı.

• Ufak bir materyalle arka kısmında bakın, yeterli yer varmı, çok sıkı olamadığını kontrol edin.

• Çocuğunuzun yorum yapmasını beklemeyim, mağazada biraz yürütün ve daha sonra ayakkabısını çıkartıp ayağında rahatsız edici herhangi bir nokta olup olmadığına bakın (kızarma, sıkıştırma gibi)

• Çift düğüm atmak için, ayakkabı bağlarının uzun olmasına dikkat edin( yoksa mağazadan talep edebilirsiniz.)

• Bazı ebeveynler cırt cırt lı ayakkabı tercih ediyorlar. Fakat buradaki nokta; çocukların bu tür ayakkabılarda nasıl açıldığını çabucak açmayı öğrenmeleri durumu olabilir..Tabi bu durumda da ayakkabılarını açılma sesi duyulabilir.

ÇOCUK AYAĞINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Çocuğunuzun ayakları sürekli büyüyecektir. Devamlı gözlem altında olmalıdır.

Çocuğunuzun ayak tabanı düztabanmış gibi görünebilir, ya da yürürken ayaklarını içeri doğru basabilir. Çocuğunuzun her doktor kontrolünde ayaklarına baktırılmalıdır. Ayak problemleri küçük yaşta daha kolay düzeltilir. Çocukların ayakları hızla büyüdüğünden her hafta kontrol edilmelidir.2 yada 3 ayda bir daha büyük bir ayakkabıya ihtiyaç duyacaktır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.