İLK BİYONİK ADAM


 

/_newsimages/1859124.jpg

 

 

 

Yıllar öncesinin sevilen dizisi "6 Milyon Dolarlık Adam"daki biyonik insan gerçek oldu. Felçli Amerikalı, beyin gücüyle vücudunu yönetmeyi başararak ilk biyonik insan oldu.

 

BEŞ yıl önce uğradığı bıçaklı saldırı sonrası boynundan aşağısı felç olan Amerikalı Matthew Nagle, beynine bağlanan elektrodlar sayesinde robot kolunu düşünce gücü ile oynatabiliyor. ABD’nin Rhode Island Eyaleti’ndeki Brown Üniversitesi’nde başarıyla gerçekleştirilen deneyde Nagle, yalnızca düşünerek bir şeyleri kaldırabiliyor, bilgisayarın ilmecini sürükleyebiliyor, e-maillerine bakabiliyor. Böylece Nagle ilk biyonik adam olarak tarihe geçti.

Beyindeki çip

Nagle’ın beynine yerleştirilen 4 mm kare büyüklüğünde bir çip, beynindeki organ hareketlerini kontrol eden merkezde bulunan nöronların aktardığı elektrik dalgalarını, cihazları hareket ettiren sinyallere dönüştürüyor. 100 elektrod tarafından toplanan beyin sinyalleri kafa derisinin içine yerleştirilen metal bir levhaya taşınıyor. Felçli kolunu oynattığını aklından geçirdiği anda sinyaller çeşitli cihazları kontrol edebilen bilgisayara iletiliyor.

KAYNAK: //www.hurriyet.com.tr/


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:01 Ağustos 2011Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.