İlk kez insan hücreleri kopyalandı

Amerikalılar ilk kez insana ait hücreleri kopyalayıp, embriyonik kök hücre olarak yeniden programladı. Böylece bilim dünyasında yepyeni bir kapı açıldı.

Amerikalılar ilk kez insana ait hücreleri kopyalayıp, embriyonik kök hücre olarak yeniden programladı. Böylece bilim dünyasında yepyeni bir kapı açıldı.

insanhucresYeni elde edilen kök hücreleri her türlü beden hücresine dönüştürülebildiği için hasta veya yaralı hücrelerinin yerlerini alabilecekler. Oregon Sağlık & Bilim Üniversitesi bilim insanları Parkinson, Multiple skleroz, kalp hastalıkları ve sırt omuriliği yaralanmaları gibi hastalıkların tedavisine biraz daha yaklaştı. Araştırmacılar klonlamanın sadece tedavi amaçlı olarak yapıldığının da altını çiziyor. Yöntem, üreme amaçlı klonlama yani insan kopyalamak için yeterli değil. Dünyada araştırma ekipleri geçmiş yıllarda bu yöntemi geliştirmeye çalışırlarken hep başarısız oldular. Oregonlular, cilt hücrelerinden hücre çekirdeklerini alarak, kalıtım bilgileri önceden ayıklanan bir yumurta hücresine yerleştirdi. Hücre çekirdekleri yeni hücrede büyümekle kalmayıp, embriyonik kök hücre yapısında hücreler bile gelişti. Bu hücreler joker gibi tüm hasta hücrelerin yerine geçebildikleri için çok değerliler. Bu yöntemle elde edilen kök hücrelerinin, normal embriyonik kök hücreleri gibi diğer birçok hücre tiplerine dönüşebildikleri kanıtlandı diyor araştırmayı yöneten Shoukhrat Mitalipov. Sinir, karaciğer, kalp ve diğer organlara ait hücreleri, yenileriyle değiştirebilecek, ama bedenin, kendi kalıtım bilgileriyle elde edilmiş hücreleri reddetme riski de bulunuyor. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:01 Haziran 2013Yayınlanma Tarihi:05 Haziran 2013