İLK KEZ SESLERİNİ DUYURDULAR

A.A
        
Engelli olmaları nedeniyle hareket edemeyen,  konuşamayan bazı çocuklar müzikle ilk kez hislerini  duyurabildi.

 


Kanada'nın Toronto kentindeki Holland Bloorview rehabilitasyon merkezinde  gönüllü çalışan Stefani Blain, 5 yılı aşkın süre bu çocuklarla ebeveynleri  arasındaki iletişimi inceledi.

Montreal kentinde düzenlenen konferansta çalışmalarını anlatan Blain,  ebeveynlerin çocuklarını en küçük dudak hareketinden, kalp atışı ya da soluk alıp  verme hızının değişiminden "okuyabildiğini" belirtti.

Toronto Üniversitesi'nde  biyomedikal mühendisi ve aynı zamanda müzisyen olan Dr. Blain, bu "tepkileri" üç  boyutlu simülasyona aktardı. Ancak tepkileri herkesin duymasını isteyen Blain,  bunları seslere dönüştürmek için bir bilgisayar programı geliştirdi. Böylece,  çocukların kalp atışının, soluk alıp vermelerinin hızı, terlemeleri gibi tepkiler  seslere dönüştürüldü.

Bu şekilde, örneğin, hiç hareket edemeyen, konuşamayan, daima uyuduğuna  inanılan bir çocuk, odasına palyaçolar gelince "bir şarkı söylemeye" başladı ve  ilk kez ebeveynine ve doktorlara "çevresinin farkında olduğunu" göstermiş oldu.  En ufak bir dikkat belirtisi göstermemiş 15 yaşındaki başka bir çocuk da en  sevdiği oyuncağını gördüğünde "canlandığını duyurabildi."

"Her şarkının benzersiz" olduğunu vurgulayan Blain, bir yıla kadar  çalışmalarının sonuçlarını bir bilim dergisinde yayımlamayı ve bu programın başka  merkez ya da hastanelerde de kullanılmasını sağlamayı umduğunu belirtti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.